Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) provedla v minulém týdnu průzkum mezi hoteliéry, zaměřený na odhady začátku jarní sezóny. Celkově bude start cestovního ruchu v České republice pomalejší, než se očekávalo, a to vzhledem k rostoucím cenám, snížené spotřebě domácností i situaci na Ukrajině, která dopadá také na cestovní ruch. Zásadním problémem jsou ceny energií, které dále neúměrně zvyšují náklady na provoz. Přes nepříznivou ekonomickou situaci hoteliéři i nadále pomáhají rodinám prchajícím z Ukrajiny před ruskou agresí.

  • dubnová obsazenost bude maximálně 50 %
  • během Velikonoc bude většinou obsazeno
  • ceny zatím zvyšovala jen třetina hotelů, a to do 10 %
  • 35 % hotelů stále poskytuje ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, většinou zdarma

„Jarní sezóna začíná pro hoteliéry velmi rozpačitě, s výjimkou čtyřech volných dnů během Velikonoc, kdy bude téměř všude obsazeno. Průměrná obsazenost hotelů za měsíc duben však nepřesáhne 50 %,“ uvedl prezident AHR ČR Václav Stárek.

Podle posledního průzkumu AHR ČR očekává 66 % hoteliérů v dubnu maximálně poloviční vytížení kapacit a pouze 15 % provozovatelů hotelů předpokládá obsazenost vyšší než 70 %. Převažovat budou hlavně domácí turisté s výjimkou Prahy a větších měst, kde očekáváme příjezdy i zahraničních turistů, převážně z Evropy. Hotely hlásí stále minimální počet firemních a konferenčních akcí, byť se tento segment pomalu  rozjíždí, hlavně díky zrušení opatření Ministerstva zdravotnictví.

Během Velikonoc téměř polovina hoteliérů naplní své kapacity na více než 80 % a necelá třetina bude obsazena mezi 50–80 %. Přitom průměrná cena  bytování se zvyšovala v některých případech maximálně o 5–10 % vzhledem k inflaci a hlavně rostoucím cenám energií. Zvyšování cen se týká celkem 68 % hotelů, téměř třetina hotelů zatím ceny nezvyšovala, ale bude muset k tomuto kroku přistoupit nejpozději koncem května.

Přes nepříznivou situaci a často hluboké ztráty z konce minulého a počátku tohoto roku hoteliéři stále pomáhají rodinám prchajícím z Ukrajiny. Od počátku března poskytli hoteliéři celkem 10 tisíc lůžek pro tyto účely zcela zdarma na jeden měsíc. V dubnu pak ještě 35 % hoteliérů stále zajišťuje ubytování pro válečné uprchlíky, z toho polovina opět zcela zdarma a necelých 25 % se státním příspěvkem.

Prezident AHR ČR Václav Stárek k tomu uvedl: „Hoteliéři dokázali, že jsou připraveni pomoci a mnohdy i na úkor svého podnikání. Věřím, že tím skončí také některé nedůstojné výroky politiků z počátku roku na adresu  podnikatelů a jejich žádostí o pomoc státu, kdy jsme museli opakovaně žádat o alespoň částečnou a spravedlivější kompenzaci ztrát, způsobených nouzovým stavem. Letošní sezóna bude mít pomalejší nástup, ale vítáme rozvolnění opatření pro zahraniční turisty, po kterém jsme dlouho volali, a doufáme, že již budeme moci opět svobodně podnikat.“