Larvy potemníka moučného, označované též jako mouční červi, byli na začátku května delegáty členských států EU uznány jako bezpečná potravina. Pro firmu WormUP, která v České republice vyrábí své Křupavé červíky právě z larev potemníka moučného, to je důležitý impuls k rozšíření na evropský trh.

Potemník moučný, tedy jeho larvy, byly uznané EU jako nová potravina už v roce 2018. Aby se mohl konkrétní druh hmyzu zařadit mezi novou potravinu, musel být v rámci evropských zemí prokazatelně uveden na trh jako potravina před rokem 2018. Další podmínkou pro schválení larev potemníka moučného jako nové potraviny, bylo podání žádosti nejpozději do 1. 1. 2019. Pro potemníka byli podány celkem čtyři žádosti. Tím se na něj začalo vztahovat přechodné období, v jehož průběhu mohl být uváděn na trh jako nová potravina. V listopadu 2020 vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vyjádření, ve kterém shledal larvy potemníka moučného jako bezpečnou potravinu. Toto vyjádření se stalo podkladem pro návrh Evropské komise (EK), který nyní schválily členské země EU a  potvrzuje použití larev potemníka moučného jako bezpečnou novou potravinu“, vysvětluje celý legislativní proces Libor Sloupenský, zakladatel firmy WormUP, která z larev potemníka moučného vyrábí Křupavé červíky už od roku 2019.

Pro firmu WormUP je proto schválení členskými zeměmi EU důležitým impulsem pro rozšíření na evropský trh. Na českém trhu prodává svoje produkty z larev potemníka moučného již od roku 2019. Zajímavé je, že tento unikátní český startup má v Evropě jen velmi malou konkurenci. Přestože v EU funguje několik firem vyrábějících produkty z hmyzu, každá má trochu jiné portfolio.  „Křupaví červíci WormUP jsou hotovou potravinou zařazenou do kategorie pochutin. Mají velké procento kvalitních bílkovin, takže jsou velmi výživní a představují zajímavý doplněk stravy nejen pro sportovce. Mezi velké milovníky našich sušených červíků patří i děti,“ vysvětluje Eva Sloupenská, spolumajitelka firmy.

Larvy potemníka moučného nakupuje firma WormUP z certifikované hmyzí farmy na Moravě. Larvy se chovají ve velmi čistém prostředí. Krmí se extrudovaným obilným šrotem a drcenou zeleninou. Po vykrmení projdou několikadenní očistnou hladovkou. Pak se krátce povaří v horké vodě, usuší a následně dochutí.

Jedlý hmyz v podobě Křupavých červíků představuje dokonalý zdroj živočišných bílkovin. Má jich v sobě až 50 % obsahu. Bonusem navíc je až 30 % nenasycených mastných kyselin, spousta vápníku, železa a zinku. Obsahem výživných látek hmyz dokonce překoná kuřecí nebo vepřové maso. Je také známo, že při chovu slepic, prasat i krav se dlouhodobě a nadmíru využívají antibiotika. V hmyzu nenajdeme žádnou chemii ani antibiotika. Navíc se při jeho chovu spotřebuje výrazně méně vody, krmiva i prostoru. Z těchto důvodů se jedlý hmyz právem nazývá potravinou budoucnosti a může podpořit přechod EU na udržitelnější potravinový systém.

Redakce Gastro&Hotel