Spotřeba lihovin v Česku meziročně klesla. Na tiskové konferenci to uvedl generální ředitel společnosti STOCK Plzeň-Božkov Rafal Walendzik.

Nárůst poptávky a prodejů vykazují především kategorie ginu a RTD (ready-to-drink) nápojů, celkově je přitom patrný nárůst poptávky po nápojích s nižším obsahem alkoholu. Například ve vůbec nejprodávanější kategorii vodek zaznamenává trh meziroční nárůst prodejů výrobků s obsahem alkoholu do 30 % téměř o čtvrtinu (24,2 %). Lihoviny se na celkové spotřebě alkoholu v Česku podílí    29 %, jejich podíl na výběru spotřební daně je přitom 65 % a spotřební daň u lihovin poroste i nadále. V běžné servírovací dávce, tedy 2 dcl vína nebo 0,5 l piva je přitom obsaženo více alkoholu, než 4 cl lihoviny.

„Stát dává spotřebiteli v Česku prostřednictvím rozdílných daňových sazeb jasný signál, že je víno méně škodlivé než jiné druhy alkoholu, což není pravda. Alkohol je jen jeden,“ říká Rafal Walendzik. „Je načase konkurenční podmínky na trhu narovnat, což koneckonců ukázal i poslední průzkum UVDL, v němž téměř polovina dotázaných souhlasila se zavedením nenulové daně na víno,“ dodává Rafal Walendzik.

STOCK Plzeň-Božkov spustil v listopadu nový prodejní kanál, vlastní e-shop Drinkito.cz (www.drinkito.cz). Online prodej alkoholu zaznamenal výrazný nárůst během epidemie COVID-19 a část zákazníků už u tohoto způsobu nakupování zůstala. Ve vlastním e-shopu tak bude Stock Plzeň-Božkov nabízet limitované edice lahví, které bude možné v jiných prodejních kanálech zakoupit jen obtížně, bude ale i místem pro inspiraci, zábavu a nové informace ze světa lihovin. Lahve budou doručovány ve speciálním kartonovém obalu navrženém přímo pro Drinkito.cz, který je plně recyklovatelný a zaručuje nerozbitnost lahví během doručování. Tento obal získal cenu Obal roku 2023 v kategorii e-commerce.

STOCK Plzeň-Božkov představil novinky ze svého portfolia prémiových lihovin. K významným distribučním značkám se tak zařadí El General, prémiový rum z venezuelské rodinné palírny Destilería Sofa, který je inspirovaný odkazem generála Simona Bolívara. Je vyrobený z prvotřídní cukrové třtiny, ručně stáčený a má vybalancovaný chuťový profil. 

Zcela výjimečnou edici představuje Whisky Prádlo. Je to česká single malt whisky vyrobená v lokální palírně v Prádle. Na trh bude uvedena  unikátní desetiletá whisky, dále osmnáctiletá a limitovaná edice třicetileté. Historie výroby whisky v západočeském Prádle sahá do roku 1976, kdy Češi nemohli do Skotska na zkušenou a museli využít svou představivost a řemeslo k tomu, aby vyrobili whisky vlastní cestou. Téměř všechno se v Prádle dělá ručně. Whisky se ručně stáčí, etiketuje i uzavírá. Veškerou péči obstarává sedmičlenný tým, v čele s Master Distiller Kristinou Demelovou. Jak sama ráda říká: „Já jsem v palírně vyrůstala. Život tady mě ovlivnil natolik, že jsem se vydala po stopách svého otce a kráčím v nich dodnes.“ 

Od ledna 2024 přebírá také STOCK Plzeň – Božkov distribuci vyhlášené značky rumu Don Papa.

editorobsahu99