Moderní nápojová kolekce BOUQUET je revoluční novinkou firmy Moser pro rok 2020. Zrodila se v úzké spolupráci mistrů sklárny se špičkovým someliérem Davidem Kuchařem, který se podílel na vývoji designu. Jejich cílem bylo přizpůsobit křišťálové sklenky nejen servírování vín červených či bílých, ale navíc i jednotlivým vinným odrůdám. Soubor BOUQUET tak obsahuje jedenáct specificky tvarovaných sklenic, z nichž lze dokonale vychutnávat odrůdy Chardonnay, Pinot Noir, Riesling, Cabernet Sauvignon, Champagne nebo jiná šumivá vína. Požitek z luxusu můžete zažít i při podávání likérů, destilátů, piva nebo vody.

Správné vychutnání vína úzce souvisí s výběrem vhodných sklenek. Podle Davida Kuchaře nebyly dosud modely a tvary sklenek pro různé druhy vína ideální. Některé tvary skla potenciál různých odrůd potlačovaly a nebylo možné si chuť naplno užít. Pak při rozhovoru s generálním ředitelem Moseru Františkem Schneiderem poprvé zazněla myšlenka, že by chtěl vyrobit moserovskou kolekci v profesionální formě jak pro someliéry, tak pro milovníky vína. Takovou, aby ji odborníci přivítali z hlediska praktičnosti a užitnosti.“

 Výhoda kolekce a zároveň trend v nápojovém skle je čirost kalichu a barevnost nožky s dýnkem. Nápoj má mít svoji barvu, nožka však může být barevná, což výše zmíněný efekt květiny při pohledu shora ještě umocňuje. Klient si však může přát design minimalistický a sklárna pak vyrobí celé sklenky v čistém křišťálu. Someliéra barva absolutně neruší, je to věc výhradně estetická.

Pro someliéra je důležité, aby sklenička perfektně seděla v ruce. Aby s ní mohl manipulovat. Tato vlastnost je ovlivněna  poměrem délky a síly nožky proti velikosti kalichu a tloušťkou skla jak při horním okraji, tak v přechodu na nožku. U Bouquetu zdobí onen přechod „hranky“, drobné symetrické brusy vytvářející při pohledu shora efekt květiny, který se násobí optickou hrou. Kalichy Bouquetu mají kvůli oněm brusům sklo dole silnější, ale nahoře tenké. To je důležité pro degustování. Platí totiž, že čím tenčí sklo, tím lépe z něho dokážete víno navnímat. Určitě čichově, a podle mě i chuťově,“ vysvětluje Kuchař.

Moderní nápojová kolekce BOUQUET patří do minimalistických, moderních domácnost. Kvalita sklenic je patrná hned při prvním kontaktu. Sadě Bouquet propůjčují noblesu brus na „hranky“ a typické moserovské barvy: rosalin – růžovo červená a beryl – tyrkysově světle zelená.

 O společnosti Moser

Společnost MOSER, a.s. je česká sklárna se sídlem v Karlových Varech, která vyrábí díla z vysoce kvalitního bezolovnatého křišťálu. Firma pokračuje v tradici exkluzivní manufaktury Moser, kterou v roce 1857 založil v Karlových Varech rytec a obchodník Ludwig Moser. Dnes patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově českou sklářskou tradici. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Více naleznete na www.moser.cz.

Redakce Gastro&Hotel