Najít profesionálního francouzského cukráře v Česku není příliš běžné. Zážitková restaurace Triton, umístěná v unikátní secesní jeskyni pod Václavským náměstím, však takové štěstí má. Dezerty i pečivo zde připravuje šéfcukrář Marc Le Breton, pocházející z městečka Vannes v Bretani.

„Odmalička jsem chtěl být pekařem. Své první dorty jsem upekl s maminkou a čas od času je peču i doma, aby mi připomněly mé dětství,“ vypráví muž, který vedle cukrářského řemesla miluje jako správný Francouz také cyklistiku. Ostatně právě slavný francouzský cyklista Laurent Madouas byl majitelem pekárny, kde Marc v 17 letech začínal.

V roce 2007 se Marc přestěhoval do Prahy, kde se stal cukrářem a později šéfcukrářem známé cukrárny Saint Tropez. S týmem restaurace Triton začal spolupracovat v roce 2018, v roce 2020 pak do Tritonu nastoupil na plný úvazek. Marc je vášnivým cestovatelem, a právě na svých cestách hledá inspirace ke svým unikátním dezertům. V posledních letech navštívil Japonsko, Indonésii, Velkou Británii, Itálii, Norsko, Portugalsko či Turecko.

“Mým cílem je překvapit hosty chutěmi, na které nejsou zvyklí. Vždy usiluji o to, aby každý dezert byl nejen jedinečný a lahodný, ale také krásný na pohled. Mým cílem je také ubrat v dezertech množství cukru a tuku, ale při tom udržet skvělou texturu a chuť,“ vysvětluje hlavní zásady svého pojetí cukrářského řemesla. Jako příklad může posloužit jeho dezert Rebarbory s tonka fazolí, ibiškem a mandlemi, který je v současné době největším hitem ve sladké části menu. „Na dezert je nejen nádherný pohled, ale hosty baví také netradiční využití rebarbory,“ vysvětluje Marc dvě hlavní příčiny úspěchu.

A co plánuje do budoucna? Jednou z mých oblíbených surovin je už dlouhou dobu prémiová čokoláda. V současné době přemýšlím nad tvorbou dezertu s čokoládou, jejíž kakao pochází z Brazílie. Je to velmi tmavá mléčná čokoláda. Její chuť je fantastická a momentálně se snažím najít nejlepší způsob, jak ji zkombinovat s různými texturami a chutěmi,“ uzavírá své vyprávění úspěšný francouzský cukrář.