Unie výrobců a dovozců lihovin ČR (dále jen UVDL ČR) s velikým rozčarováním přijala zprávu o návrhu konsolidačního balíčku v oblasti spotřebních daní na alkoholické nápoje. Politici se opakovaně uchýlili k diskriminačnímu jednání, kdy 2/3 celkového objemu alkoholických nápojů zůstaly nedotčeny a zvýšená daň se uvalila pouze na lihoviny. Toto rozhodnutí křiví podnikatelské prostředí a zcela jednoznačně nahrává některým zájmovým skupinám.

Členové UVDL se museli v období metanolové aféry v roce 2013 podřídit rozhodnutí vlády o zavedení zcela nového podnikatelského prostředí pro výrobu lihovin. Díky chybné činnosti státu je to stálo stovky milionů korun. Povinností všech výrobců lihovin je od té doby mít zavedený 24/7 kamerový systém se záznamem. Začaly být také vydávány nové kolky v hodnotě 0,44 Kč za 1 kus, který jsou výrobci lihovin povinni nakupovat. Navíc je třeba mít trvale složený depozit na úhradu spotřební daně. Nikomu to v té době nevadilo a všichni členové UVDL rozhodnutí vlády akceptovali, aniž jim byly jakékoliv ztráty kompenzovány.  Dnes, i přes doporučení řady odborníků k narovnání podnikatelského prostředí výrobců alkoholických nápojů, politici opět podlehli tlaku zájmových skupin a bez potíží se vzdali dlouhodobého příjmu do státního rozpočtu.

Jednostranným zvýšením spotřební daně na lihoviny dojde k přelití části spotřeby do nezdaněného vína a výsledkem tohoto nesystémového kroku bude snížení inkasa do státního rozpočtu, tedy přesně opačný efekt, než který si stanovila vláda. V minulosti každé zvýšení spotřební daně na lihoviny s sebou přineslo dlouhodobé snížení celkového inkasa v nadcházejících letech. Nemluvě o tom, že nesystematičnost ve spotřebním zdanění vede k dezorientaci lidí, kteří se pak mylně domnívají, že pivo nebo víno obsahují jiný alkohol. Unie dlouhodobě upozorňuje na to, že neexistuje žádný lepší ani horší alkohol. V pivu, vínu i lihovinách je pořád jeden a ten samý alkohol.

Sektor lihovin v Česku zaměstnává tisíce lidí. Pěstitelské pálení je stejně jako vinařství nebo pivovarnictví nedílnou součástí naší kultury.

Vladimír Darebník, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin

Redakce Gastro&Hotel