Jemná a neopakovatelná chuť žita, to je nová whisky Stará žitná myslivecká Selection. Za její výrobou stojí blend master Roman Petruš z nejstarší palírny v Evropě – prostějovské Palírny U Zeleného stromu. Její tváří se stal jeden z nejoblíbenějších českých herců a známý milovník kvalitní whisky Jiří Bartoška.

Prostějovská Palírna U Zeleného stromu se palírnictví věnuje už přes půl tisíciletí. Léty získané zkušenosti opět zúročila u legendární značky Staré žitné myslivecké a připravila její výběrovou variantu Selection. „Žitné destiláty patří do našeho portfolia už tradičně. V poslední době se zvýšila národní hrdost na české značky, a to platí i u lihovin. Od konečného spotřebitele se začíná stále častěji prosazovat potřeba kvalitního originálního pití. Už nestačí klasické sladové whisky, ale jsou vyhledávány originálnější chuti. Převážně barmani oceňují u žitných whisky jejich pikantnější chuť a používají je na speciální míchané nápoje. Naše nová žitná whisky Selection cílí na všechny, kteří oceňují kvalitní pití a zároveň nedají dopustit na české značky,“ říká Boris Rajdl, marketingový ředitel Palírny U Zeleného stromu.

Tato žitná whisky má typicky nasládlou vůni po čerstvě posečeném žitu a také komplexní, jemnou chuť s jemnými ovocnými tóny a s hřejivým dozvukem vanilky. O její kvalitu pečuje blend master Roman Petruš. Dohlíží nad každým dubovým sudem uloženým hluboko v prostějovském sklepení, kde žitný destilát dozrává. „První čtyři roky uzrává žitný destilát do jemnosti a ovocné chuti. Pouze osobně vybrané sudy pak ještě dozrávají další tři roky, čímž Selection nabývá na komplexitě a plně se rozvine její jedinečnost. Zakulacené klenby prostějovských sklepů a specifický atmosférický tlak navíc udržují ideální mikroklima. To spolu s dubovým dřevem krásně ovlivňuje chuť destilátu a tříbí ji,“ líčí blend master Roman Petruš.

Nová whisky Selection si získala i oblíbeného českého herce Jiřího Bartošku, který se stal její tváří. Starou žitnou mysliveckou si oblíbil už v době svého mládí. „Poprvé jsem ji ochutnal v Ústí nad Labem v roce 1973, kam jsme přijeli na generálku Balaďovy krásný inscenace Středoletní noci sen. A právě tam nás dramaturg Ota Roubínek zlanařil za panáka myslivce,“ říká Jiří Bartoška. To vše následně vyústilo i v angažmá a dlouholetou přízeň tomuto legendárnímu whiskovému nápoji.

Čtyři vlastnosti, tři chladicí kostky

Sedm roků, během nichž whisky Stará žitná myslivecká Selection zraje, se projevuje i v rituálu 4 + 3, během kterého by se měla správně vychutnávat. „V každém ze čtyř doušků se projevuje jiná vlastnost této whisky – od umění řemesla našich palírníků přes ovocné tóny, jemnost a smyslnost až po závěrečné vyrovnání chutí,“ popisuje Petruš. Rituál doplňují tři chladicí kamenné kostky, na nichž by se prostějovská whisky Selection měla ideálně podávat. Na rozdíl od ledu zachovají kamenné kostky původní originální chuť destilátu a neředí ho rozpuštěnou vodou,“ dodává Rajdl.

Novinka bude k dispozici ve všech nejvýznamnějších prodejnách v obchodní síti. Její orientační cena je 599 korun. Palírna U Zeleného stromu připravila na podporu své novinky online kampaň s ústřední postavou Jiřího Bartošky, kterou spustila v říjnu, a také nový televizní spot na ČT, Nově i Primě. Plánuje rovněž podporu přímo v místě prodeje.

Sedmiletá Selection je čtvrtým destilátem v řadě Staré žitné myslivecké. Doplnila tak základní jednoletou variantu, čtyřletou variantu Reserve a prémiový limitovaný destilát Single Barrel, který zraje osm roků.

Redakce Gastro&Hotel