Odborná porota jedné z nejslavnějších světových soutěží Vinalies Internationales v Paříži minulý týden dokončila své hodnocení s vynikajícím výsledkem pro moravská a česká vína.

Titul v nejprestižnější kategorii bílých vín získalo víno z Moravy, konkrétně Pálava, výběr z hroznů 2018, viniční trať U Venuše z Vinařství Volařík. Prezentaci moravských a českých vín v soutěži finančně podpořil Vinařský fond a technicky zajistilo Národní vinařské centrum.

V konkurenci téměř 3 000 vín z 45 zemí světa si moravská a česká vína kromě šampiona kategorie bílých suchých tichých vín vysloužila dalších 41 medailí – 13 zlatých a 28 stříbrných. Nejúspěšnějším bylo právě vinařství Volařík, které získalo další 4 zlaté medaile.

„Musím s hrdostí říci, že je velmi povzbuzující vidět, jak se kvalita moravských a českých vín začíná vyjímat i na mezinárodních soutěžích. Vědomí, že naše suchá Pálava je v popředí bílých suchých vín, je ta nejluxusnější třešnička na dortu,“ komentovala ocenění Ing. Eliška Becková, enoložka vinařství.

V Paříži se ale velmi dařilo i dalším vinařstvím. Vinařství Bohemia Sekt si odváží 2 zlaté a 3 stříbrné medaile a Znovín Znojmo 2 zlaté a 2 stříbrné. Celkem ve světové konkurenci medailově uspělo 19 moravských a českých vinařství. S počtem 133 přihlášených vín patřila Česká republika do první pětky mezi 45 vinařskými zeměmi, které zaslaly svá vína do soutěže. Předložené vzorky hodnotilo 125 degustátorů z celého světa (62 z pořadatelské země). Po několika letech se opět podařilo, že Česká republika měla mezi hodnotiteli dva své zástupce, konkrétně Martina Šmída, sommeliera Znovínu Znojmo a enologa Josefa Valihracha mladšího ze stejnojmenného vinařství.

Úspěšnost na soutěži s tak přísným stylem hodnocení, kde není jednoduché uspět, natož pak získat Championa v některé z osmi kategorií, je úctyhodná,“ hodnotil úspěch Martin Šmíd, sommelier Znovínu Znojmo a jeden z degustátorů soutěže a dodal: „Je to jen další potvrzení faktu, že pod řemeslnou zručností našich vinohradníků a sklepmistrů se u nás mohou narodit velmi krásná vína, která ocení nejeden světový vinařský expert. Mohlo by tak platit moje osobní motto, které sdílím po celém světě, že jsme skrytý vinařský diamant ve středu Evropy.“

Kromě tohoto úspěchu se ještě všechna naše úspěšná vína na podzim objeví v publikaci 1000 Vins du Monde, která si za roky své existence vysloužila ve vinařském světě stejný respekt, jaký má v gastronomii pověstný michelinský průvodce.

Redakce Gastro&Hotel