Jako každým rokem se i letos na podzim ještě více zaplnila svijanská vitrína s cenami z pivních soutěží a degustací. V nové světové degustační soutěži FINEST BEER SELECTION, která je nástupcem vyhlášené Meininger’s International Craft Beer Award, se prémiový ležák 450 a Svijanská Kněžna 13 % dostaly mezi výběr nejlepších světových piv roku. Ještě předtím získal Pivovar Svijany na patnáctém ročníku soutěže Dobrý tuzemský potravinářský výrobek ČESKÁ CHUŤOVKA cenu za kvalitní český výrobek pro šest přihlášených svijanských piv a již v září zabodovala svijanská piva také na Žatecké Dočesné.

FINEST BEER SELECTION: mezi nejlepšími světovými pivy

Do soutěže FINEST BEER SELECTION bylo přihlášeno celkem 880 piv z 200 pivovarů z 18 zemí. Všechna prošla v říjnu degustací odborné mezinárodní poroty, která jim na základě individuálního popisu jejich vlastností – vzhledu, vůně, chuti a pitelnosti – přidělila bodové hodnocení. Piva, která získala více než 90 z maximálního počtu 100 bodů pak byla zařazena do výběru nejlepších světových piv roku. Byla mezi nimi i dvě přihlášená svijanská piva – prémiový ležák 450 se ziskem 93 bodů a Svijanská Kněžna 13 %, kterou znalci ocenili 92 body. Cenu převzali zástupci pivovaru na začátku listopadu na slavnostním vyhlášení v porýnském Neustadt an der Weinstraße.

Žatecká Dočesná: pětkrát na stupních vítězů 

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a tradičně se koná první týden v září. Na pivní degustaci v Chmelařském institutu v rámci 66. ročníku Dočesné si svijanská piva vedla opět výborně – i přes účast celkem 27 pivovarů si odvezla pět ocenění: ŠLIK obsadil v kategorii světlý ležák premium první místo, stejně jako Svijanský Kníže 13 % v kategorii silné pivo světlé. Druhá místa získala Svijanská Kněžna 13 % (silné pivo tmavé), Svijanský Máz 11 % (světlý ležák) a Svijanský Vozka yuzu a bergamot (ochucené nealko pivo). Pro pivovar je žatecká degustace o to zajímavější a ocenění o to cennější, že v porotě nejsou zastoupeni jen odborníci, ale také laická veřejnost.

Dobrý tuzemský potravinářský výrobek

Značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek ČESKÁ CHUŤOVKA uděluje vždy na podzim hodnotitelská komise nezávislých odborníků. Nejdůležitějšími kritérii, která musí každý přihlášený výrobek splňovat, jsou jeho vynikající chuťové parametry a vysoká kvalita. Současně se musí jednat o výrobek prokazatelně českého původu. V letošním klání titul získalo šest různých piv s recepturou sládka Petra Menšíka ─ Svijanská Desítka, prémiový ležák 450, Svijanský Máz 11 %, Svijanský Rytíř 12 %, sezónní DUX a novinka tohoto roku – Pivo přímo ze sklepa v patentní lahvi. Cenu zástupci pivovaru převzali na slavnostním udílení 2. listopadu v budově Národního zemědělského muzea v Praze.

„Spíše než názory odborných degustátorů je pro nás rozhodující hodnocení spotřebitelů a fanoušků našeho piva, na tom se nic nemění. Ale každé ocenění naší práce nám samozřejmě dělá radost a pozitivní reakce zkušených hodnotitelů nás utvrzuje v tom, že naše pivo vaříme dobře a že tradiční výrobní postupy, kterým jako jeden z mála větších českých pivovarů zůstáváme věrni, mají dnes i do budoucna smysl,“ řekl svijanský sládek Petr Menšík.

Oceněná svijanská piva:

Svijanská Desítka 10 % – poctivá desítka se stupňovitostí přes deset procent vyráběná tradiční technologií s kvašením ve spilce.

Svijanský Máz 11 % – svijanská klasika a nejprodávanější svijanské pivo jak v točené, tak lahvové variantě. Pivovar je vyrábí již od roku 1998, kdy na českém trhu rychle zaplnilo mezeru mezi slabšími pivy „na žízeň“ a silnějšími dvanáctkami – ležáky.

Svijanský Rytíř 12 % zastudena dochmelovaný ležák. Vyznačuje se velmi specifickou a unikátní hořkostí a ve Svijanech se vaří od roku 2001 při využití výjimečných chmelů z vlastních chmelnic pivovaru v oblasti Polepských Blat. Nese zřetelný rukopis sládka Petra Menšíka, z jehož experimentů s domácím vařením piva vlastně vznikl.

Prémiový ležák 450 speciální pivo původně uvařené jen pro oslavy 450 let založení pivovaru ve Svijanech, které nakonec zůstalo v sortimentu svijanských piv natrvalo. Je vyrobeno z poloraného žateckého červeňáku (Osvaldova klonu), humnového sladu z nezávislých sladoven a samozřejmě tradičním postupem – tedy kvašením na otevřené spilce a zráním v ležáckých tancích. Plné chlebnaté pivo s příjemnou intenzivní jemnou hořkostí. Vyhlášen za nejlepší ležák českého stylu na světě v soutěži World Beer Awards 2020.

Šlik jedenáctistupňový plnosladový světlý ležák zlatavé barvy. Charakterizuje jej vyvážený poměr řemeslných sladů a tradičních odrůd českého chmele s důrazem na poloraný žatecký červeňák, voda z hlubin Českého ráje a řemeslný výrobní postup. Připomíná památku Jáchyma Ondřeje Šlika, jednoho ze 27 českých pánů popravených po prohrané bitvě na Bílé hoře, který byl jedním z prvních majitelů svijanského pivovaru.

Svijanská Kněžna 13 % se vyrábí z vybraných speciálních sladů, které jí dodávají specifickou kávově-karamelovou chuť. Ve Svijanech se vaří od roku 1999. Výborně se hodí k dobrému jídlu a mimořádnou oblibu si získala jako součást řezaného piva s kterýmkoli jiným pivem ze Svijan – různými kombinacemi lze dosáhnout rozličné chutě, vůně a stupňovitosti.

Svijanský Kníže 13 % silnější sváteční pivo, vyráběné tak, aby ještě více vynikly chutě a vůně typické pro ležáky. Pivovar je vyrábí nejdéle ze všech silných piv – již od poloviny devadesátých let – a je také nejoblíbenější: tvoří téměř polovinu celkového výstavu silných piv ve Svijanech. Vyznačuje se příjemně hořkou a plnou chutí.

DUX hutné silné pivo s výraznou jantarovou barvou a 5,5 procenty alkoholu. Vaří se jen jednou do roka pro zářijové Dny českého piva.

Pivo přímo ze sklepa receptura světlého spodně kvašeného ležáku s extraktem původní mladiny 12,2 % (hm), obsahem alkoholu 4,9 % (obj.) a hořkostí 30 IBU vychází ze zatím posledního svijanského piva Šlik. Do designových patentních lahví se Pivo přímo ze sklepa stáčí od roku 2023 bez filtrace, stabilizace, pasterizace nebo jakýchkoli jiných úprav přímo z ležáckého tanku v ležáckých sklepích svijanského pivovaru.

Svijanský Vozka yuzu a bergamot kombinace Svijanského Vozky a přírodní limonády z exotického citrusu yuzu, oblíbeného zejména v Japonsku.