Buďme k sobě upřímní – cuketa a lilek pravděpodobně vždy nepatřily mezi naší nejoblíbenější zeleninu. Tedy alespoň dokud ji člověk nepoužil při vaření správně. Přitom jsou tyto suroviny bohatým zdrojem vlákniny, minerálů, vitaminů a antioxidantů. Vyzkoušejte proto jeden z neotřelých receptů v podobě plněných cuket připomínajících na talíři lodičky. Jak si je doma připravit tak, aby chutnaly i těm nejmlsnějším jedlíkům?
Nejednomu z nás se v dětství cukety a lilky pro jejich nevýraznou chuť příčily. Právě díky ní jsou ale v kuchyni neuvěřitelně všestrannou surovinou, kterou najdete v řadě slaných i sladkých pokrmů. V kombinaci s měkkou až houbovitou texturou tato zelenina totiž snadno absorbuje okolní chutě. Chcete nechat vyniknout chuť bylinek, koření či omáčky? Sáhněte po lilku nebo cuketě, které ji nasáknou podstatně lépe než jiné druhy zeleniny.
Náplň do cuketových či lilkových lodiček proto volte podle vlastní chuti. Častým favoritem je mleté maso, jehož aroma okolní zelenina částečně nasákne, pro vegetariány třeba výraznější sýr.
Pár osvědčených triků od šéfkuchařů:
- Při přípravě hovězího masa dbejte na to, aby bylo dobře propečené a hezky zhnědlo. V tomto případě se řiďte zásadou: více barvy znamená více chuti.
- Pokud se vám náplň zdá příliš suchá, pomozte si několika lžícemi vody, pro výraznější chuť sáhněte po hovězím vývaru. Ale pozor – náplň by měla být i tak poměrně hustá, nepřidávejte proto tekutin příliš mnoho.
- V případě, že je náplň přece jen příliš tekutá, nechte ji chvíli probublávat bez pokličky.
- Pokud chcete, aby cukety či lilky byly ještě křehčí, předpečte si je ještě bez náplně, rozříznutou stranou nahoru. Před vložením do trouby je zakápněte trochou olivového oleje a dochuťte solí a pepřem.
- Dejte si pozor, jaký použijete rajčatový protlak. „Věnujte pozornost seznamu ingrediencí na etiketě. Čím vyšší podíl rajčat, tím kvalitnější produkt držíte v ruce. Ideální také je, pokud rajčata dozrávala na slunci. Rozdíl od levnějších alternativ, které využívají nejrůznější zahušťovadla a příměsi, rozhodně poznáte nejen na chuti protlaku, ale i celého jídla,“ říká Michal Neškera, obchodní ředitel společnosti Spak.
Inspirujte se receptem níže a přesvědčte své blízké, že nad cuketou a lilkem nemusí při vaření ještě lámat hůl.
PLNĚNÉ LILKY A CUKETY
Doba přípravy: 40 minut
Doba pečení: 50 minut
Na 4 porce potřebujete:
- 2 menší cukety
- 2 menší lilky
- 500 g mletého hovězího masa
- 1 cibuli
- 300 g cherry rajčátek
- Sůl, pepř
- Hrst čerstvé bazalky
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce nasekaných bylinek
- Olej
- 150 g balkánského sýra
- 1 lžíci rajčatového protlaku Spak
- 1 lžíci kečupu Spak
Postup: Lilky a cukety podélně překrojte. Poté je vydlabejte a dužinu nakrájejte najemno. Dejte ji do misky. Přidejte najemno nakrájenou cibuli, nadrcený česnek, na malé kousky nakrájená rajčata a bylinky. Poté vše promíchejte. V pánvi zahřejte olej, přisypte zeleninovou směs a opečte ji. Vmíchejte protlak, zarestujte a přidejte maso. Vše důkladně opečte, přidejte kečup, trochu vody, a ještě jednou promíchejte. Nechte asi 20 minut probublávat na mírném ohni. Hotovou směsí naplňte lilky a cukety. Vyskládejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte asi půl hodiny. Servírujte je posypané rozdrobeným sýrem a ozdobené bylinkami.
Tip: Pokrm můžete podávat jako hlavní jídlo společně s česnekovou bagetkou či lehkým salátem. Pokud chystáte formálnější večeři či oběd, zkuste cukety a lilky servírovat i jako malý předkrm.
Master protlak Spak 180 g
Tento lahodný protlak je založen na vysoce kvalitních rajčatech, která dozrávají v Evropě na přímém slunci. 100 g protlaku je vyrobeno ze 400 g rajčat. Díky vysokému podílu rajčat je protlak velmi hustý a pro dosažení intenzivní rajčatové chuti pokrmu stačí přidat jen malé množství. Protlak je ideální pro tepelnou úpravu při přípravě omáček, polévek, pizzy nebo zapékaných pokrmů. Je bez konzervantů a je vhodný i pro bezlepkovou dietu a vegany.