Růst v řádech desítek procent nezaznamenávají v souvislosti s výskytem koronavitu v Česku a bezpečnostními opatřeními jen online obchody s potravinami.

Výrazný růst vykazuje například i oblast produktů určených k úklidu domácnosti či úložných řešení. Samotné e-shopy pak více poptávají služby spojené se skladováním, formalizací objednávek či CRM.

V posledních dnech pozorujeme výrazný nárůst objednávek z našich e-shopů i tištěných katalogů oproti běžnému období. Situace je přitom stejná jak na tuzemském trhu, tak i v dalších zemích, kde působíme, tedy na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Zákazníci si uvědomují, že nemusí chodit do kamenného obchodu, kde může být vyšší kumulace lidí. Navíc jsme tuto mimořádnou dobu podpořili poštovným zdarma, expedicí do 24 hodin a vhodnou úpravou nabídky. Například na e-shopu Astoreo.cz jsme do nabídky zařadili produkty na úklid a zorganizování pořádku v domácnosti, jako jsou různé úložné prostory, dekorativní vychytávky na židle a sedačky a další interiérové doplňky.

V rámci naší unikátní databáze máme vyšší statisíce kontaktů, z nichž velká část připadá na starší zákazníky. Právě ti by se měli pobytu venku maximálně vyhýbat a online nákup je pro ně vhodnou alternativou.

Tak jako se zavření kamenných obchodů výrazně projevuje na poptávce po katalogovém a e-shopovém zboží, pozorujeme i nárůst poptávky po našich specializovaných službách ze strany samotných prodejců. Zájem mají o skladovací služby, picking a formalizaci zásilek i CRM řešení. Ne každý e-shop – což platí zvláště pro ty menší bez silného zázemí – se totiž s množstvím objednávek posledních dnů zvládne vypořádat sám. Předpokládáme, že větší poptávka po našich službách potrvá minimálně do skončení aktuálních bezpečnostních opatření. I zde tak lze predikovat růst v desítkách procent.

Redakce Gastro&Hotel