Střední Čechy zaznamenávají nejvyšší návštěvnost za posledních 12 let v každém čtvrtletí loňského roku. Podle údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil počty návštěvníků hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) ve Středočeském kraji, přijelo do regionu ve čtvrtém kvartálu 251 tisíc návštěvníků, což je o 10,2 % více než ve stejném období roku 2022. Tuzemských hostů přijelo v meziročním srovnání o 6,8 % více. U zahraničních turistů, kterých přijelo nejvíce z Německa, Slovenska a Polska, zaznamenaly střední Čechy dokonce nárůst o 22,9 %.
Po hlavním městě Praha, Karlovarském a Královéhradeckém kraji, se Středočeský kraj umístil ve čtvrtém kvartálu na čtvrtém místě nejnavštěvovanějších regionů. Oproti stejnému období roku 2022 si tak polepšil o jednu příčku. V počtu přenocování zaujal ve srovnání s ostatními regiony stejnou pozici jako vloni – sedmé místo. V kraji se meziročně ubytovalo od října do prosince o 10,2 % hostů více. Menší nárůst je vidět u přenocování tuzemských hostů, kterých bylo o 1,7 % více než ve stejném období roku 2022. Výrazně se ale zvýšil počet přenocování zahraničních hostů, a to dokonce o 22,8 %. „Opravdu mě těší, že počty návštěvníků Středočeského kraje rostou. Našimi dotačními programy, jako například na podporu budování parkovacích kapacit pro obytné vozy a další doprovodné infrastruktury, se snažíme rozvoj nabídky služeb pro návštěvníky našeho kraje podporovat. Věřím proto, že trend navyšování počtů zahraničních i tuzemských turistů bude pokračovat, a pozitivně ovlivní rozvoj našeho regionu,“ uvádí radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.
Nejvíce turistů využilo ubytování během října (99,8 tisíc). Ze všech měsíců ve čtvrtém kvartálu byl na počet ubytování nejslabší prosinec (69 tisíc), zároveň zaznamenal největší meziroční růst a to o 21,2 %. To mohlo být způsobeno i příznivějším počasím s dostatkem sněhu, kdy byla průměrná teplota o 2,5 °C vyšší než normál.
Nadprůměrná čísla u asijských turistů
Ve čtvrtém kvartálu lze sledovat meziroční nárůst u asijských turistů. U Tchaj-wanu o 597 %, Jižní Koreji o 119 %, Číny o 333 % a Japonska o 119 %. „Stále jsou to však jen desítky či stovky turistů z jednotlivých zemí, kteří se rozhodli strávit dovolenou ve středních Čechách. V březnu byla obnovena linka Česko–Soul a v červenci zahájila provoz přímá linka Česko – Tchaj-pej. Doufáme, že příjezdy turistů z asijských zemí budou pozvolna růst,“ vysvětlil Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Nechyběli ani hosté z Evropy. Z Německa přijelo o 21 % více turistů než vloni, z Polska o 23 % a slovenských turistů dorazilo do středních Čech o 4,6 % více. Region také zaznamenal nárůst francouzských turistů, a to o 32 %.
„Věříme, že zvýšený zájem o střední Čechy, zejména ze sousedních zemí, reaguje na naše marketingové kampaně, kterými jsme vloni mířili hlavně na polské a slovenské turisty. Cílili jsme také na domácí turisty a jsme rádi, že ve statistikách se naše činnost projevila. I když v regionu dominují tuzemští hosté, doufáme, že zvyšující se trend zahraničních hostů bude pokračovat. S našimi regionálními partnery na tom budeme intenzivně pracovat,“ uvedl ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Vloni více než milion návštěvníků
Do středních Čech přijelo za celý loňský rok 1,33 milionů hostů. Oproti roku 2022 se jedná o nárůst o 14,5 %. Z tuzemských návštěvníků, kteří se pro region rozhodli, to bylo 1,05 milionu s meziročním nárůstem 10,1 %. Ze zahraničí dorazilo 272 tisíc turistů, což znamená meziroční zvýšení o 35 %. „Nejedná se o tak prudký nárůst jako mezi roky 2021 a 2022, ale v kontextu předcovidových let se jedná o nadprůměrná čísla. Na základě vývoje lze očekávat růst i v letošním roce, ale mírnější,“ vysvětlil Jakub Kulhánek.