Nejnovější (červencová) data poradenské společnosti STR ukazují, že hotelový trh se otáčí směrem dolů a Česká republika s Prahou nepatří k těm, kteří jdou proti trendu. Bohužel naopak. K tomu jedna z nejvyšších inflací vyspělého světa. Pozitivní zprávou je, že oproti roku 2022, kdy končila opatření proti šíření covidu, se meziročně zvýšil v ČR počet hotelových hostů.
Již v červnu jsme varovali před jednostranným čtením výsledků – ve smyslu – „je to lepší než v roce 2022“. Hostů (a cizinců) přijíždí do ČR více, hotely nejsou poloprázdné a atakují hranici 80 %. Nicméně čísla obsazenosti o moc výše jít nemohou. Cena pokojů, což je ekonomicky stejně důležité číslo a pro sledování trhu – důležitější, naopak vypadá velmi varovně. Meziroční nárůst okolo 10 % nepokrývá ani nominální inflaci, natož inflaci „hotelovou“ (potraviny, energie, mzdy), která je meziročně skoro trojnásobná.
Ceny padají výrazně i meziměsíčně – ČR z červnových 118 euro na necelé 102 eura v červenci. V Praze je rozdíl ještě vyšší. Skoro čtvrtinový odskok Budapešti a 20 % Vídně v aktuálních cenách. Jsme blíže Bratislavě než těmto tahounům středoevropského prostoru. To přitom bylo naše místo.
„Lidé cestují více, i do České republiky, ale trh evidentně ochlazuje a české výsledky nejsou ani varovné – jsou špatné,“ reaguje Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels. „Začínáme hrát jakousi regionální druhou ligu, to nikdy nebylo naše místo. ČR je tak s bídou někde u roku 2019 (růst REVPAR – což je kombinace obsazenosti a ceny je skoro 0 – tedy 1,2 %), klesla oproti roku 2019 červencová obsazenost o cca 10 % a ceny vzrostly o 10-15 %) – naši konkurenti jako Budapešť – jsou o 54 % výše. Varšava o 42,6 %. I Vídeň o 25,7 %.
A to ještě Evropa, se kterou se srovnáváme, není zrovna ekonomickým tygrem v těchto letech. Celosvětově nám vlak ujíždí mnohem rychleji. “