Asociace hotelů a restaurací České republiky odmítá další navyšování DPH od roku 2013. Tento krok podle asociace poškodí poctivé podnikatele a bude mít další negativní dopad na spotřebu domácností a zpomalení ekonomiky. Zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku o procentní bod na 15 a 21 procent schválila sněmovna.

Podle asociace první polovina roku 2012 prokázala, že zvyšování DPH zatím nepřineslo požadované navýšení příjmů do státní pokladny. Navíc má za následek snížení spotřeby českých domácností, které se projevuje zvláště v gastronomii. Cílem zvýšení DPH v roce 2012 bylo vybrat na této dani o 15,5 procenta více, ve skutečnosti se za prvních šest měsíců letošního roku vybralo o 2,6 procenta meziročně méně.

Podle prezidenta asociace Václava Stárka jde vláda nejjednodušší cestou, jak získat peníze dalším zatížením občanů a podnikatelů v této zemi, místo toho, aby se zabývala koncepčními kroky k efektivnějšímu výběru daní. „Za této situace daňové reformy dopadají pouze na poctivé lidi a podporují další růst šedé ekonomiky. Tato opatření dále prohlubují nerovné podmínky podnikání na našem trhu,“ uvedl Stárek.

Hotelnictví v posledním půlroce mírně oživilo díky nárůstu hlavně zahraničních turistů, ale domácí cestovní ruch se stále nedaří povzbudit. Další zvyšování nákladů domácností podle asociace povede opět ke škrtům ve spotřebě, což se negativně projeví také v dalším zpomalení rozvoje domácího cestovního ruchu a tím i příjmů do státního rozpočtu.;

Redakce Gastro&Hotel