Jaký vybrat nábytek do ekohotelu a jak ekologicky uklízet? Zeptali jsme se Mgr. Renaty Plackové ze Sítě ekologických poraden STEP, www.zeleneuradovani.cz.

 Na co se v souvislosti s trvale udržitelným rozvojem zaměřit při výběru nábytku do hotelových pokojů?

Zde je potřeba se zaměřit na několik aspektů: použité materiály včetně povrchové úpravy a trvanlivost, případně opravitelnost výrobků. Dřevo, ale i výrobky z aglomerovaných materiálů na bázi dřeva, třeba dřevotřísku, lze považovat za obnovitelný zdroj. U nich je ale potřeba ověřovat původ dřeva, zda nebylo těženo nelegálně (to se týká hlavně exotických dřev, ale i dýh) a zda byly lesy šetrně obhospodařovány. To garantuje ekoznačka FSC, kterou získává stále více lesních pozemků, ale i zpracovatelů a finálních výrobků. U dřevotřísky je potřeba ověřit, zda se neuvolňuje formaldehyd, případně jiné toxické látky z lepidel a pryskyřic, kterými je dřevotříska spojená. To buď garantuje výrobce, nebo je možné požadovat nábytek s evropskou ekoznačkou Květina, která garantuje nezávadnost výrobků.

V případě plastového nábytku (ale i plastových dílů a prvků) doporučuji vyhnout se PVC (polyvinylchloridu), což je plast, který se obtížně recykluje a při hoření uvolňuje velké množství extrémně toxických látek.

Třetí směr úvah by se měl týkat trvanlivosti a opravitelnosti. Tedy zda je možné nábytek přebrousit, zda bude možné koupit náhradní díly a spojovací materiál i za několik let, zda se díly zakrátko nerozklíží a nezkroutí. Levný nábytek vyjde někdy kvůli častým výměnám a nemožnosti opravy dost draho.

 Pokud chceme uklízet ekologicky, jak na to?

Na základní, denní úklid postačí horká voda, utěrka z mikrovlákna a ocet nebo malé množství mýdlového prostředku (na odmaštění větších ploch). Mikrovláknem se dobře leští i skla nebo zrcadla, a to zcela bez chemických prostředků. Jen musí být mikrovlákno téměř suché, dobře vyždímané. Tyto utěrky (známé také jako „švédské“) sbírají špínu a mastnotu i bez lešticích přípravků, které jsou často zbytečné, drahé a jedovaté. Pro větší provozy se vyplatí nákup úklidových prostředků ve velkých baleních, ze kterých se odlévá do menších nádob, čímž se ušetří mnoho obalů. Také je nutné precizně dávkovat a odměřovat prostředky do úklidových roztoků – při dávkování „od oka“ dáme skoro vždy zbytečně mnoho. Doporučuji zcela vynechat „vůně“ do toalet a místo toho zajistit řádné větrání, tyto vůně zbytečně zatěžují odpadní vody i ovzduší.

Na odstranění vodního kamene z armatur postačí horká voda s octem, případně čistý ocet – setřít namočenou utěrkou a vyleštit téměř suchým mikrovláknem. Ocet výborně vyčistí i rychlovarnou konvici – stačí ho smíchat s vodou cca 2:1, nalít do konvice, nechat přejít varem a chvíli počkat – usazeniny krásně zmizí. Konvici je pak nutné dobře vypláchnout.

 Hotel to jsou i kanceláře, jak je ekologicky provozovat?

Obecně platí nakupovat jen to, co skutečně potřebujeme. Tedy svítit malou lampičkou u pracovního místa a nerozsvěcet celou kancelář, když tam jsme sami. Tisknout jen nezbytné dokumenty a ne každý email. Vypínat počítač a další spotřebiče, když je hodinu nebo déle nepotřebujeme. V případě papíru doporučuji kupovat kvalitní recyklovaný papír vhodný pro tisk, případně papír s ekoznačkou – nejčastěji je to u nás evropská Květina, německý Modrý Anděl nebo severská labuť. I papír lze koupit z šetrně obhospodařovaných lesů, tedy s ekoznačkou FSC.

Nakupované spotřebiče včetně osvětlení by měly být v nejlepších energetických třídách, tedy A, případně A+ atd. Na obalu výrobku je vždy barevná stupnice naznačující, jak si konkrétní výrobek stojí. Další informace o ekologickém provozu a nakupování najdete na www.zeleneuradovani.cz.

 

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv