Již druhým rokem je světovým gastronomickým trendem rostlinná strava. Jídlo se stalo otázkou a projevem životního stylu, zdraví a ekologie. Ohromný rozmach obliby rostlinné stravy zasáhl jako vlna i sektor gastronomie v naší republice. Co to znamená v praxi?


Rostlinná kuchyně představuje jedinečný svět chutí a vůní a má ohromný, často přehlížený, potenciál. Je jen třeba dobře vybírat suroviny, nebát se chutí, koření, bylinek a nových ingrediencí.
“Samotná zelenina a její úprava tak, aby svou chutí byla nejlepší verzí sama sebe je neprobádané území. Nejlepší sezónní produkty a správná úprava tak, aby právě skvělá chuť hrála v pokrmu prim je skoro nevídaným úkazem na položkách v menu klasických restaurací a bister,” tvrdí Kateřina Brzicová z České veganské společnosti.
Ta nedávno vydala Průvodce rostlinnou kuchyní, který má gastro provozy krok po kroku provést k tomu proč, jak a co při rozšiřování jídelníčku o rostlinnou nabídku. Průvodce je určen pro restaurace, bistra, kavárny a další gastro provozy. Najdete v něm informace a doporučení krok po kroku – od představení surovin rostlinné kuchyně po doporučení označení a umístění pokrmu v jídelním lístku.
“Pro gastroprovozy se jedná o neznámé území, často vnímané spíše jako komplikace než výhoda. Není tomu tak,” dodává Brzicová. “Ve světě se z tohoto trendu stal již standard a každá restaurace bere rostlinné jídlo v nabídce nikoliv jako něco zvláštního, ale zkrátka jako rozšíření jídelního lístku o další zajímavý, atraktivní pokrm.”
Praha se v roce 2018 umístila na deváté příčce celosvětového žebříčku měst s největší rostlinnou nabídkou v restauracích. Také další česká města se pyšní rostoucím počtem podniků, kam se milovníci rostlinné kuchyně rádi vracejí.
Průvodce rostlinnou kuchyní si můžete zdarma stáhnout na webových stránkách České veganské společnosti. Zavedením více rostlinných položek na menu nejen ukážete, že držíte krok s gastronomickými trendy a jste inovativní, ale také zvýšíte svou konkurenceschopnost oproti ostatním.

Redakce Gastro&Hotel