Hosté v českých ubytovacích zařízeních ruší rezervace nebo je přesouvají na pozdější termíny. Pokud bude situace způsobená pandemií trvat déle jak dva měsíce, většina hotelů a poskytovatelů ubytování se dostane do těžké finanční situace, ze které jim zřejmě dokáže pomoci pouze stát. Podle provozovatelů je přitom právě nyní vhodná doba pro rezervace na pozdější období, jako jsou třeba letní prázdniny. Pokud budou zájemci vybírat z nabídek ubytovatelů, kteří po nich nebudou žádat storno poplatky, nemusí se obávat, že by v případě zrušení rezervace přišli o své peníze.

Minimálně do 24. března nesmější české hotely a penziony prodávat ubytování. Zákaz vyplývá z usnesení vlády o krizovém opatření v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru COVID-19. Podle ředitele rezervačního portálu Hotel.cz Milana Petra mají ještě některé hotely ubytované hosty včetně cizinců, kteří se zatím nedostali zpět do svých zemí. Ti mohou stále využívat služeb, i když jen v omezené míře. Vzhledem k vyhlášení karantény však řada zařízení stojí před rozhodnutím, zda zcela nepřerušit provoz. „Po nařízení zákazu prodeje ubytování zaznamenáváme propad rezervací o více než 90 %,” říká Milan Petr. Podle něj je nyní přitom vhodná doba objednat si pobyty na léto i pozdější období.

Obsazenost pokojů v ČR proti loňsku klesá.

Podle zakladatele českého hotelového systému Previo.cz Pavla Kotase je současný stav v oblasti poskytování ubytování hluboko pod dlouhodobým průměrem. Poměr stornovaných rezervací na duben 2020 činí v celém Česku 59,7 %. V Praze je to dokonce 67,5 %. Nejméně zrušených ubytování hlásí v Královéhradeckém kraji, kde zaznamenali 46,3 % úbytku z již zamluvených pobytů. Zatímco v loňském dubnu byla obsazenost pokojů v ČR 31,35 %, výhledy na stejné období letos zatím ukazují pouhých 10,5 %. Údaje vyplývají ze statistiky hotelového systému Previo.cz, který analýzu provedl na základě vzorku 1017 ubytovacích zařízení v celé ČR. Jde o zhruba osminu všech ubytovatelů v ČR a nejsou v ní zahrnuté velké, mezinárodní řetězce. „Nové rezervace přitom už téměř nechodí. Za celý minulý víkend jsme zaznamenali jen zhruba osmdesát nových rezervací, což za normálních okolností běžně přijde za deset minut,” říká Pavel Kotas z Previo.cz.

Zásadní útlum rezervací nastal i v lázeňských a wellness hotelech a to již poté, co vláda 12. března zakázala přítomnost veřejnosti v lázních a wellness zařízení. „Od té chvíle hotely pracují nepřetržitě na přesouvání pobytů na budoucí období. Dosud se tak podařilo najít nový termín 80 % zákazníků,” říká ředitel pobytového portálu Spa.cz Richard Šipoš.

Finanční rezervy nejvýše na tři měsíce

Podle Milana Petra z Hotel.cz je ve většině českých hotelů situace podobná s tím, že disponují vlastní finanční rezervou na dva až tři měsíce. Pokud zůstanou bez příjmů a budou muset i nadále platit nájmy, platy zaměstnanců a nezřídka i hypotéky, budou potřebovat jiné zdroje financování. „Za námi naštěstí stojí silný zahraniční partner, což je maďarská banka OTP. Díky dobrému finančnímu zázemí dokonce zvažujeme předkoupení ubytovacích kapacit našich partnerů, abychom jim v příštích měsících pomohli s jejich cash-flow.” říká Milan Petr.

Domnívá se, že jádro podnikání je zdravé, ale současně zdůrazňuje, že žádná zavedená firma nemůže normálně platit své náklady, pokud zůstane tři měsíce zcela bez tržeb. „Naši

zaměstnanci mají tento týden home office, možnost pracovat z kanceláře využilo pouze 5 % z nich. Všichni doufáme, že období vylidněných hotelů brzy skončí a během května až června se všechno vrátí do normální situace. Pokud se tak nestane, obávám se, že polovina firem v cestovním ruchu zkrachuje nebo bude potřebovat významně pomoc od státu – a to nejen odložením splátky daně,” popisuje Petr.

Ztráty až 400 milionů Kč je za dva týdny v březnu

Pozitivní roli v procesu hraje Svaz lázní i Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR), které své členy informují a upřesňují rozhodnutí vlády jen s minimálním odstupem od jejich vydání. Na sociálních sítích se v současné chvíli živě diskutuje o případné kompenzaci státu za výpadky příjmů způsobených v ubytovacím odvětví. Podle některých právníků to vyplývá z tzv. krizového zákona 240/2000 sb, ale není na to jednotný názor. Ztráty českých hotelů a penzionů v druhé půlce března se podle hotelového systému Previo.cz mohou vyšplhat na 400 milionů korun.

Redakce Gastro&Hotel