Obliba poledního menu u hostů stále stoupá. Jaké by mělo být, aby o ně byl zájem? Na oběd si lidé odskočí z práce a potřebují, aby vše v restauraci do sebe zapadalo jako puzzle…

 Obědy jsou pro jiné hosty než ty večerní a jejich přístup a poptávka je pochopitelně také jiná. Menu by mělo být jednoduché na přípravu, kvalitní, cenově přijatelné a s rychlým servisem.

 Kvalita

Při sestavování menu je určitě důležité, a vyplatí se to, brát ohled na sezonnost. Suroviny jsou pak čerstvé, cenově dostupné a umožní nabídnout skvělé jídlo za dobrou cenu. Často může nápad na oběd vzniknout až ráno podle nabídky surovin od dodavatele. Díky polednímu menu se restauratérům daří dostat do svého podniku hosty, kteří by třeba večer z různých důvodů nepřišli. A dobrá zkušenost s obědy pro ně může být inspirací na večerní návštěvu.

 Cena

Pro polední hosty je důležitá cena. Nechtějí za jídlo platit vysokou cenu, protože ani nemají čas si ho pořádně vychutnat a užít tak, jako během večera. Proto na obědech není možné mít marži jako na večeřích, kdy panuje v restauraci zcela jiná atmosféra, kdy číšník doporučuje víno a kdy šéfkuchař zavítá mezi hosty a povídá si s nimi o tom, z čeho je jídlo připravené a zajímá ho, jak jim chutná… Během oběda na to zkrátka není čas.

Vzhledem k tomu, že někteří lidí chodí do restaurace na oběd každý den, doporučuje se s cenami to nepřehnat. Dřívější tvrzení, že nízká cena poledního menu je na úkor jeho kvality, už mnoho kuchařů a hostů vyvrací. „Vyšší cena, neznamená vyšší kvalitu. Nižší cena je přizpůsobená lidem, kteří nemají možnost obědů přímo ve svém zaměstnání,“ říká Luboš Leopold, šéfkuchař pražské restaurace Meet Beer v hotelu Meet Me 23.

 Rychlý servis

Příjemná a rychlá obsluha je stejně důležitá jako cena a kvalita poledního menu. Hosté spěchají a dlouhé čekání na jídlo je „příslibem“ toho, že příště půjdou jinam.

 Opakování jídel a výběr

V některých restauracích najdeme na poledním menu až šest jídel. Většinou se jedná o podniky, které také obědy dovážejí do firem. „Záleží na úhlu pohledu a uvážení každého šéfkuchaře, kolik jídel bude v poledne nabízet,“ říká Luboš Leopold, šéfkuchař pražské restaurace Meet Beer v hotelu Meet Me 23. Z opakování jídel mají některé restaurace obavu, ale realita potvrzuje, že opak je pravdou. Lidé se na svá oblíbená opakovaná jídla těší. „Dneska je čtvrtek, bude řízek,“ ozve se ráno v kanceláři a všichni už se těší, až na oběd vyrazí. Dobré je myslet i na hosty experimentátory a vždy nabídnout jedno tak trochu „jiné“ jídlo, a nezapomínat také na skupinu vegetariánů nebo těch, kteří počítají kalorie.

 Pravidla poledního menu:

  •  kvalita

  •  sezonnost

  •  přijatelná cena

  •  oblíbené jídlo – tahák restaurace

  •  něco navíc (dezert dne, výběr domácích limonád, káva zdarma atd.)

  • výběr

 

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv