Začněte sezonu jablek po česku a stylově. Se šesti druhy českého cidru Premier od Cidrerie.

autor: | Čvc 3, 2013 | Novinky z Gastronomie

Ochutnejte letos konečně cidre, jemně alkoholický nápoj z jablek, na který se u nás tak trochu zapomnělo. A když už budete ochutnávat, začněte cidrem, který je vyrobený tak, jak se cidre vyrábět má. Třeba přírodním cidrem Premier z české Cidrerie. Z poslední sklizně jablek tu vytvořili suchý, polosuchý a sladký cidre, každý pak ve dvou variacích jablečných odrůd. Od podzimu do léta si trpělivě poležel v sudech a lahvích a teď nastává ten správný čas ho slavnostně a zvědavě otevřít.

Cidre Premier je jemně perlivý, jablečný cidre z čerstvého jablečného moštu, navíc nefiltrovaný a nepasterizovaný. Za jeho výrobou stojí česká značka Cidrerie, konkrétně její zakladatel a milovník cidru Jáchym Kliment.

„Vyrábíme cidre tak, jak se vyrábět má, tedy přírodní cestou z jablek převážně z našich vlastních sadů. Jablka zpracováváme čistě mechanicky, cidre následně necháváme zrát přirozeně v sudech minimálně šest až osm měsíců a dalších několik měsíců v lahvích. Náš cidre bude chutnat těm, kdo mají rádi lehčí perlivá vína, osvěžující přírodní nápoje a nepotrpí si na cukr nebo chemii,” představuje Cidre Premier Jáchym Kliment.

Cidre je v tradičním provedení lehké perlivé jablečné víno vznikající přirozenou (spontánní) fermentací čistého jablečného moštu. Nenajdete v něm žádný jablečný koncentrát, přidaný cukr a perlivost vzniká spontánně přírodní cestou. Ve sklenici tak ochutnáváte doopravdy stoprocentně přírodní nápoj, který se, stejně jako víno, ve své chuti liší podle sezóny, odrůdy jablek, doby a způsobu skladování. Proto se i pestrostí chutí dá srovnat s vínem.

Právě nyní v lahvích Cidrerie finálně dozrává loňská jablečná sklizeň. V porovnání s předchozími lety bude letos ke koupi vůbec poprvé hned šest různých druhů cidru. Na výběr bude suchý, polosuchý a sladký, každý z nich ve dvou různých blendech (směsích jablečných odrůd).

Cidre Premier si můžete koupit na www.cidrerie.cz, v síti prodejen lokálních potravin Sklizeno a ve vybraných kavárnách, které najdete na webu Cidrerie. Láhev 0,75 litru koupíte od 120 Kč.