V zimních prosklených iglú v centru Prahy byl v noci ze středy na čtvrtek slavnostně zahájen jedenáctý Grand Restaurant Festival.

Mottem letošního ročníku je “2020: Sci-fi?” a v tomto duchu se nesl i celý večer. Kuchaři střešní restaurace Duplex, The Rooftop Venue na Václavském náměstí přichystali pro své hosty opravdu kreativní degustační menu. Tomu napovídaly i názvy jednotlivých chodů jako Válka světů, Marťané přistáli, Měsíční moře klidu, Planeta prstenů či Space koktejl nakonec.

 

O Grand Restaurant Festivalu

Je jedním z největších gastronomických festivalů v naší zemi. Každý rok se jej účastní téměř stovka prestižních podniků napříč celou republikou. Konceptem festivalu je, že šéfkuchaři na zadané téma po dobu měsíce a půl připravují zvýhodněné degustační menu přímo v jejich restauraci.

 

Nový ročník, nové téma

15. ročník proběhne od 15. ledna do 29. února 2020. Kuchaři, restauratéři a sommeliéři z 89-ti špičkových restauracích po celé České republice připravili menu ovlivněné právě magickým rokem 2020, na který se často odkazovalo ve sci-fi literatuře a filmech jako na vzdálenou budoucnost. My ji ale žijeme dnes! Co chutná dnešní mladé generaci? Nakládáme šetrně se surovinami a potravinovými zdroji? Co asi budou jíst naše děti? Myslíme při tom všem na naši planetu?

 

Inspirace šéfkuchařů

Šéfkuchaři se inspirují v mnoha směrech. Hojně používají “suroviny budoucnosti”, super-potraviny, které mají větší obsah zdraví prospěšných látek. Jsou to kupříkladu mořské i sladkovodní řasy, hmyz, naklíčené bylinky, fermentovaná zelenina. Přemýšlejí také na téma: méně cukru, méně nekvalitního masa a více jídel rostlinného původu. Dalším hitem pro příští roky je určitě šetrná úprava masa a surovin, neplýtvání a nezatěžování planety jako například jeden příbor, bezobalové technologie, redukce plastů, ale i domácí pěstování, kompost či vyhýbání se potravinám, které vykořisťují naši zemi. Dále představují suroviny, které by se jinak vyhodily, protože je lidé neumí v kuchyni běžně využít, například zpracování zvířat “od čumáčku až po ocásek”. Určitým trendem pro budoucnost jsou i jídla našich prababiček, tedy jídla šetrná, jednoduchá a chutná. Populárním trendem současnosti a jistě i budoucnosti je takzvaný “sharing”, zkrátka, že se hosté u stolu o své jídlo dělí, což zabraňuje i zbytečně velkým porcím. Velmi oblíbené jsou také otevřené kuchyně, kdy příprava jídla probíhá přímo před hostem a my kuchařům vidíme na ruce i pod pokličku, víme, jak vypadají, jak se tváří a hlavně – jak vaří! Mezi neméně důležité zvyklosti je též filosofie osobního neplýtvání, tedy co nesním, vezmu si domů, věnuji potřebným a nic nevyhazuji.

 

Organizátoři festivalu pošlou zdvojnásobenou částku z každé degustace na projekt UNICEF, zaměřený na terapeutický balíček “Plumpy’ Nut pro podvýživené děti.

 

Můžete opět “ochutnat” některé nejlepší a nejzajímavější restauranty v naší zemi za redukovanou festivalovou cenu. Více na www.maureruv-vyber.cz/festival

Redakce Gastro&Hotel