WHISKY FESTIVAL 2012 (nultý ročník)

autor: | Kvě 1, 2012 | Novinky z Gastronomie

Pro všechny české whisky fanoušky, po letech obrážení festivalů (Whisky Live, Islay Festival, Maltstock, Pot Still aj.) v zahraničí, se sen stal skutečností. Nultý ročník WHISKY FESTIVALu v České republice konečně proběhl a byla to premiéra ve velkém stylu.

Akci pořádal WHISKYKLUB.CZ (Petr Křenek) za podpory BLACK STUFF IRISH PUB. První nájezd zúčastněných proběhl už v páteční večer a proběhl seznamovací večírek (s degustací dovezených vzorků).

Akce byla zahájena v sobotu dopoledne, ujal se jí Graham C. Buchanan a představil specialitu ADDRESS TO A HAGGIS. Haggis – tradiční skotské jídlo, základem jsou ovčí vnitřnosti (srdce, játra, plíčka), ke kterým se přidává ovčí sádlo, cibule,koření a ovesné vločky. Směs těchto ingrediencí se vaří (dle originálního receptu) asi 1 hodinu v ovčím žaludku. HAGGIS byl při slavnostním ceremoniálu samozřejmě důkladně prolit skotskou whisky, potom proběhl společný toast s konzumací tohoto výborného pokrmu (dle komentářů zúčastněných). Zmiňovaný Haggis byl vyroben ve Skotsku a to u firmy MacSween (Original MacSween´s Ceremonial).

Součástí akce byly tzv. MASTERCLASS – řízené degustace zhruba pro 20-25 účastníků. Celkem 3 – distilerie ‘SPRINGBANK – jedinečná palírna’, ‘COMPASS BOX – štika v jezeře’ a ‘Jeden Bílý kůň (WHITE HORSE) a čtyři Černí býci (BLACK BULL) – znáte tyto blendy’?

Nabídka whisky byla více než impozantní. Návštěvníci mohli ochutnat z více než 200 druhů whisky. Nejvíce byla samozřejmě zastoupena skotská single malt whisky (cca 175 vzorků), ale k dispozici byly whisky (bourbony) z USA, Irska, Walesu, Indie a Japonska. Dále se whisky členily do oddílů ‘tucet novinek na baru’, ‘TOP 25 na whisky baru’ a ‘Whisky Advocate Awards’. Hvězdou WHISKY BARU se stalo Balvenie 30 y.o za neuvěřitelných 100 CZK/ 2 cl!

Malá ukázka FESTIVALOVÉ NABÍDKY (cena za 2 cl): Arbbeg Alligator 70 CZK, Ardbeg Supernova 2009 85 CZK, Octomore Orpheus 75 CZK, Octomore Comus 4.2 95 CZK, GlenDronach 1971 200 CZK, GlenDronach 1989 75 CZK, Macinlay Shackleton 110 CZK, Glenmorangie Signet 80 CZK, BenRiach Septendecim 17 y.o. 45 CZK, Glenfiddich Snow Phoenix 65 CZK, Port Charlotte PC 7 60 CZK a jiné, podrobný ceník všech festivalových vzorků na www.whiskyfestival.cz

Za vstupné 500 CZK, účastníci obdrželi sklenku Glencairn, degustační notýsek s tužkou, uvítací dram, vouchery v hodnotě 250,- CZK a drobné občerstvení (haggis a něco z roštu).

Součástí WHISKY FESTIVALU byla i ukázka skotských tanců od skupiny THE KILTS a večer premiéra videa ‘GlenDronach BenRaich NIGHT’, tastingu, který se uskutečnil v Black Stuff Irish Pub, Olomouc. Jednalo se o představení dvou novinek na českém trhu od palírny BenRiach a o podepsání smlouvu na dodání privátního sudu whisky GlenDronach. Whisky bar byl otevřen do 23:30, neboť Highland počasí v Jeseníkách ukázalo svou chladnou tvář, zřejmě si Karlov si vypůjčil slogan z TV reklamy “drsná země, jemná whisky”. Věříme, že se WHISKY FESTIVAL stane natrvalo součástí gastro scény v ČR.

;

Fakta:

místo konání: Karlov, Jeseníky

termín: 20.- 22.4.2012

počet vzorků: 200

single malts: 175

Masterclass: 3x

vstupné: 500 CZK (250 CZK ve voucherech)

nejstarší malt: GlenDronach 1971

nejstarší blend: Black Bull 40 y.o.

ratitní lahve: Bushmills Single Cask nejvíce vzorků: 31x BenRiach, 16x GlenDronach, 11x Ardbeg;