Obsazenost v srpnu 2021

  • Obsazenost většiny OREA hotelů se v srpnu pohybovala okolo 90 %. Dokonce i OREA Hotel Pyramida Praha této hranice dosáhl. Z pohledu obsazenosti srpen patří mezi nejúspěšnější měsíce v roce 2021, v průměru s 3-4 % vyšší obsazeností než v červenci. V meziročním porovnání jsme měli vyšší tržby.

 

Spektrum hostů – ČR vs. zahraničí

  • Není překvapením, že toto léto převládala poptávka z České republiky. V Mariánských Lázních a na resortech bylo zhruba 90 % Čechů. V Praze a Brně byl poměr klientů z ČR okolo 70 %, následovalo Německo s 15 % klientů.

 

Zájem o jednotlivé destinace – hory vs. město

  • Bez nadsázky můžeme říct, že jsme nepodcenili přípravu, a proto poptávka po našich službách byla vysoká napříč všemi destinacemi. Takřka všechny hotely se pohybovaly v rozmezí 85–95 % obsazenosti. Na předních příčkách byly naše hotely na Šumavě a na Vysočině. Hosté tyto lokality stále vnímají jako méně davové, i přesto, že jejich oblíbenost roste přímo raketovým tempem.
  • Ohromná kapacita hotelů v Praze se toto léto musela dělit o poptávku primárně z ČR. I přesto jsme dosáhli 90% obsazenosti. Dle dostupných informací se však zdaleka nejednalo o pražský standard, kde průměrná obsazenost kolísala mezi 30-40 %.

 

Krátkodobé vs. dlouhodobé pobyty

  • Letos byl meziročně vyšší zájem o delší pobyty (6 nocí a více), jednalo se však hlavně o resorty. V rámci Mariánských Lázní a u hotelů ve městech převládaly pobyty na 2-3 noci.

 

Srovnání roku 2020 a 2021

  • Vzhledem k pandemii jsou tato období srovnatelná. Z vývoje poptávky však již lze cítit jistou dávku optimismu. Nicméně v porovnání se standardním rokem (např. 2019) se hosté o rezervaci stále rozhodují více na poslední chvíli a jsou více zastoupeny tarify umožňující změnu či zrušení pobytu na poslední chvíli.