Vyjádření AHR ČR k rozhodnutí Ústavního soudu o EET

autor: | Pro 18, 2017 | Rubriky | 0 komentářů

Z rozhodnutí Ústavního soudu o vyškrtnutí některých pasáží zákona o EET a následných vyjádření Ministerstva financí vyplývá, že zákon o EET v nejbližších měsících projde novelizací, a start třetí a čtvrté fáze EET se v důsledku toho odsune na zatím neznámý termín.  Jak na tyto události reaguje Asociace hotelů a restaurací ČR?

narovnání podnikatelského prostředí je v nedohlednu

Asociace hotelů a restaurací ČR je zásadně proti tomu, aby EET byla aplikována pouze na obchody, stravovací a ubytovací služby. Vzhledem k tomu, že Ústavní soud prozatím zrušil třetí a čtvrtou vlnu zavedení EET, nedojde k deklarovanému narovnání podnikatelského prostředí, neboť EET se dále vztahuje a v následujících měsících bude vztahovat jen na stravovací a ubytovací služby a velkoobchod a maloobchod. V praxi to znamená, že zatímco restaurace musí tržby evidovat, stánky s občerstvením, které jsou v konkurenčním postavení k restauracím, tak činit nemusí. Tím se otevírá další cesta k nerovným podmínkám v podnikání, a to dokonce ve stejném oboru podnikání.

Stanovisko AHR je konzistentní

Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu uvedl: „Vláda a zákonodárci by měli urychleně učinit kroky k novelizaci zákona o EET tak, aby byla skutečně aplikována na všechny oblasti podnikání. V opačném případě ztrácí toto opatření svůj smysl, protože nenarovná podnikatelské prostředí, spíše naopak. Vytváření rozdílných podmínek pro podnikatele ve stejném oboru je naprosto nepřípustné. Navíc sektor hotelnictví a gastronomie je již v současné době neúměrně zatížen nadměrným množstvím regulací a nikdy nebyl hlavním zdrojem šedé ekonomiky, tak jak bylo mnohdy prezentováno. Naši podporu EET jsme vždy spojovali s podmínkou minimálních výjimek a narovnání tržního prostředí.“

 

Text: AHR

Foto: Archiv