Česká veganská společnost vyhlašuje první ročník klání o přípravu nejchutnějšího veganského pokrmu.

Profesionální kuchaři a kuchařky tak mají jedinečnou šanci předvést své umění v oblasti, která se v posledních letech stala trendem gastronomie a už dávno není jen devizou několika speciálních podniků. Přihlašování do soutěže probíhá do 22. března 2020. Vítěz soutěže si odnese 50 000 Kč.

„Dlouhodobě se snažíme podporovat ty, kteří z různých důvodů chtějí snížit svoji spotřebu živočišných produktů. Tato soutěž nám dává jedinečnou příležitost ukázat, že i veganské pokrmy mohou být gastronomickým uměním,“ říká Martin Ranninger, předseda České veganské společnosti, a dodává, že šanci na výhru má ten, kdo dokáže, že veganská strava je stejně rozmanitá, chutná a plná živin jako strava konvenční.

„Cílem soutěže je dokázat, že veganské pokrmy jsou chuťově pestré a dokáží zasytit stejně jako ty masité. Gastronomické prostředí MAKRO Akademie, kde se soutěž uskuteční, je ideální prostředí pro sdílení zkušeností zúčastněných kuchařů. Výzvou pro soutěžící může být příprava pokrmu pouze ze sezónních surovin, které se sklízejí na území České republiky v období jara,“  říká Romana Nýdrle manažerka komunikace společnosti MAKRO Cash & Carry.

Trend rostlinné kuchyně rychle roste a veganství se tak z uzavřené komunity dostává blíže k veřejnosti. „Dokázat v podniku nabídnout dobré veganské jídlo je v současnosti nutnost. Obliba rostlinné kuchyně je totiž na vzestupu a bez ní se restauratéři sami připravují o hosty. Pevně věřím, že událost inspiruje soutěžící kuchaře a kuchařky k dalšímu objevování veganského vaření a uvedení rostlinných novinek na jídelní lístek,“ uvádí Marianna Slováková, manažerka projektu Rostlinně.

Soutěž je dvoukolová. Do prvního kola se mohou zapojit všichni profesionálové ze segmentu HoReCa. Soutěžní pokrm mají možnost zaregistrovat do 22. března 2020 prostřednictvím formuláře, který musí obsahovat výrobní postup, gramáž a ceny na přípravu jedné porce, která nesmí překročit 50 Kč. Ze všech přihlášených bude následně vybráno 10 finalistů. O vítězi bude rozhodovat odborná porota složená z partnerů soutěže a Kristíny Němčkové, vítězky soutěže Masterchef Česko 2019. Finálové kolo proběhne 7.4. 2020 v pražské MAKRO Akademii.

Soutěž pořádá: Česká veganská společnost

Hlavní partner soutěže: MAKRO Cash & Carry
Pod záštitou: Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

Partner soutěže: Nestlé Professional
Mediální partneři: Svět HG, Gastro & Hotel

Ve spolupráci s: Rostlinně

Redakce Gastro&Hotel