Lukáš Limprecht (víceprezident AHR ČR pro gastronomii) vedl několik seminářů k tématice grilování. Probíraly se recepty, kalkulace, šíře nabídky i omáčky.

Poradíte na semináři i to, jak při grilování vydělat?

V podstatě ano. Rozhodně poradíme, kdy se šetřit dá, a kdy je šetření spíš prodělečné.  Například nezlepším svoji pověst, když budu grilovat pravou svíčkovou – je drahá a suchá. Čili prodělám a na chuti a kvalitě nezískám. Na mase samozřejmě zbytečně nešetřím, ale také bezhlavě neutrácím.

Každý se ale snaží nějak odlišit, být originální…

A je to tak správně, ale lišit se neznamená zbytečně vyhazovat peníze. Jde o nápady, které vás mohou odlišit. Třeba zlepšit pestrost příloh, nabídnout vedle obyčejného pečiva pita chléb, kukuřičné placky, vymyslet zajímavý netradiční dip…

Když mám na jednoho hosta kalkulaci 600 korun, co můžu bez prodělku nabídnout?

Do toho se vejde i dezert! Dva druhy hovězího, 3 druhy vepřového, kuře, 2 druhy ryb. Několik druhů salátů a samozřejmě pečivo.

Jsou ryby víc žádané?

Ano, souvisí to s požadavky zdravé výživy, stejně tak si dnes hosté dávají víc zeleniny. Ne každá ryba je ale vhodná na gril, třeba zrovna náš český kapr opravdu díru do světa neudělá. Vhodné jsou ryby lososovité, pstruzi. Samozřejmě můžete grilovat i tuňáka, také candát je výtečný, ale to už jsme zase vysoko nad rozpočtem.

Co byste poradil provozovatelům jako zásadní při gril párty?

Není důležité přijít s novinkou za každou cenu, důležité je vše promyslet a propočítat. Recepty si ověřit a vyzkoušet, než je předložíte hostům. Odradíte je jenom jednou, podruhé už k vám nepřijdou.

Text: redakce Foto: archiv