O tom, že zeleň a květiny mají na psychiku člověka příznivé účinky, nemusíme dlouze hovořit. Možnost, jak příznivě naladit hosta, který právě přijel, je tedy naprosto jasná. Živé rostliny výrazně mění vzhled a atmosféru hotelových prostor a hosté je pak vnímají jako vstřícnější a uvolněnější.

Živé rostliny jsou přirozenou dekorací, jako dělící zelené stěny nebo vzrostlé keře či palmy. Dokážou pozvednout nevzhledné rohy v lobby či restauraci a květinové aranžmá potěší na uvítacím pultu recepce. Vedle toho dodávají styl všem společným prostorám hotelu. Pokud ale už na zelenou výzdobu a nějakou tu aranžovanou květinu vsadíte, nesmí je v žádném případě krášlit zaschlé žluté listy, ovadlé květy, ohnuté stonky, zaprášený povrch. Na zanedbanou rostlinu je velmi smutný pohled, a hosta nepotěší, spíš mu signalizuje, že tady se na leccos nedbá.

 Zelené stěny i vertikální zahrady

Začaly se používat počátkem dvacátého století k oživení velkých budov. Jejich základem jsou panely upevněné na stěnách, z nichž rostliny dostávají všechno, co potřebují, z vodního roztoku. Živá zelená zeď vypadá skvěle a ukazuje, že hotel se podílí na ochraně životního prostředí, ale také může přispět ke zlepšení kvality ovzduší. Studie ukázaly, že v městských ulicích snižují zelené stěny hladiny znečišťujících látek jako je oxid dusičitý až o šedesát procent. Vedle toho snižují náklady na energii a ochraňují zdi před poškozujícími vlivy výkyvů teploty i prouděním vody způsobujícím erozi. Prostřednictvím evapotranspirace, což je proces, při kterém je voda odpařována přítomným teplem, může živá zelená stěna snížit teplotu v městském prostředí.

A co třeba umělá zelená vertikální zahrada? Nevyžaduje rozsáhlé zavlažovací sítě, postačí jí méně náročná údržba. Umělé rostliny mohou být instalovány na širší výběr budov. Není ani nutné mít dostatek světla, což je výhodné v městském prostředí, kde vysoké budovy vrhají dlouhé stíny. Umělé zelené stěny mohou také vzhledem ke svému nehořlavému složení tlumit šíření případného požáru.

 Síla stromů a květin

Sestavy vytvořené z rostlin ve spolupráci architektů a designerů umožňují přeměnit prázdný prostor na elegantní a rafinovaný. Vedle svých estetických kvalit jsou interiérové krajiny praktické. Pomáhají absorbovat ozvěny v rozlehlejším prostoru a vhodně vyplňují prázdná nebo nevyužitá zákoutí. Hotel se díky nim stává útulnějším. Rostliny mohou také oddělit určité oblasti, pomáhají vytvořit soukromé zóny pro místa, kde se čeká, jedná nebo využívá wifi připojení. Snadno se jimi předělí jídelní prostory, hotelová lobby, dvory, atria, příjemné intimní prostředí vytvoří i kolem vnitřních bazénů.

Ve velkých prostorách je možné instalovat i umělé stromy. Některé jsou vyrobené ze zachovaných stromových kmenů a zakončené hedvábnými listy. Nevyžadují proto světlo, zalévání, přihnojování nebo ořezávání. Potřebují jen pravidelný program čištění, který zajistí, že vypadají svěží. Umělé stromy jsou dokonalým způsobem, jak přidat život a eleganci do míst, kde je málo přirozeného světla. Bez nutnosti údržby, jsou ideálními vnitřními zařízeními pro rušné prostředí.

 Skrytý potenciál rostlin

Interiérové rostliny hrají při návrhu interiéru důležitou roli. Za zlomek nákladů na novou stěnu nebo architektonický prvek přinášejí živý objekt, který je přenosný, roste a stále se mění. Živá rostlina může v interiéru působit jako bod, přitahující pozornost lidí prostorem a směrem k určitému cíli. Provést to je možné několika způsoby. Velké rostliny mohou být instalované samostatně, aby upoutaly pozornost svým vzrůstem. Pro tento účel se nejčastěji pěstují palmy, fikusy a některé dracény. Rostliny s neobvyklými formami působí jako živé sochy. Některé dracény se mohou pěstovat se zajímavými ohyby v kmenech, fikusy mohou být umělecky tvarovány. Odborníci doporučují volit velké rostliny s jasnými barvami, a to buď samostatně nebo v seskupení.

Pomocí rostlin je možné ve velkých prostorách upravovat pohyb hostů. Když chodník lemuje několik různých druhů rostlin v rozmanitých tvarech a velikostech, lidé mají tendenci jít pomaleji. Přitahuje je podívat se na každou rostlinu podél cesty. Pokud se chodník namísto přímého směru vine, proud lidí se ještě více zpomalí. Když se naopak v přímém směru podél cesty použijí stejné květiny, lidé mezi nimi procházejí rychleji. Designéři toho využívají v místech, kde by se mohly tvořit fronty nebo v rušných hotelových lobby.

Rostlina může fungovat také podobně jako rám obrazu, upozorňovat na objekt nebo cíl. Obvyklé je symetrické uspořádání, například dvě stejné palmy, jedna na každé straně, zdůrazní ve vstupní hale vstup do restaurace. Zvýrazní se jimi výtah, schodiště nebo umělecké dílo v jejich blízkosti. Dvojice rostlin dokáže zarámovat nádherný výhled z okna nebo dveří a přitahuje pozornost lidí do venkovního prostoru. Rostliny mohou také zablokovat pohled, který je méně žádoucí. V atriové zahradě mohou skrýt mechaniku vodotrysku, v restauraci oddělit soukromou jídelnu od hlavní jídelny. Rostliny mohou být použity jako závěsy pro zakrytí ošklivého venkovního výhledu, aniž by se podstatně snížilo množství denního světla, udržet atmosféru a pocit prostornosti a zároveň zatemňovat pohled třeba na nepěknou garážovou střechu.

Ve službě vizuální přitažlivosti

Živé rostliny pomáhají velký prostor přerušit, vytvářejí hloubku a prolamují ho na menší, útulnější a atraktivnější oblasti. Pod vysokými stropy se mohou hosté cítit nepříjemně. Vysoké rostliny s baldachýnem listoví vytvářejí v takovém prostředí takzvaný falešný strop tím, že vizuálně sníží lidem prostor nad hlavou. Vysoké, dobře rozmístěné fikusové stromy mohou přeměnit velkou vstupní halu ve vstřícný vnitřní zahradní prostor. Čím těžší je baldachýn, tím větší je redukce vnímání nadzemního prostoru. Vysoké palmy a kratší stromové kapradiny efektivně snášejí vizuální strop prostoru na pohodlnější úroveň ve dvou patrech. Vzdušnost baldachýnu navíc rostlinnou klenbu odlehčuje.

Rostliny dokážou přidávat také záblesky barev do jinak monotónního nastavení. Existuje mnoho odstínů zeleně od tmavé k olivové, modrozelené, stříbrně zelené nebo limetkové. Listy mohou být různobarevné, bílé, stříbrné, žluté, červené, fialové nebo oranžové. Palmy a kvetoucí rostliny jsou obzvláště účinné při vytváření luxusní atmosféry. Živé barvy bromelií a dracén vyčnívají podél okrajů výsadby, zatímco tmavší listy rostlin v odstínech zelené nebo hnědé vytvářejí hloubku a ve skupinách rostlin působí jako pozadí.

Kouzla s akustikou

Když se rozhlédneme v hlučné restauraci, spatříme spoustu tvrdých povrchů stěn, podlah, oken, nábytku, vše bez polstrování, které by zvuk tlumilo. Lidé mluví hlasitěji, aby se slyšeli a hladina zvuku se ještě zvyšuje. Je potvrzeno výzkumy, že rostliny v budovách jsou účinné při pohlcování zvuku o vyšších frekvencích. Nejlépe si vedou fíkusy, dracény, lilie, arboricoly (šeflery), a zvláště filodendrony. Zvuk absorbuje také mulčovací kůra na povrchu půdy. Rostliny s mnoha malými listy, jako jsou fikusové stromy, mají tendenci rozptýlit zvuky, což způsobuje, že vnitřní prostor je méně hlučný a více přitažlivý.

 Vytrvalé čističky

Rostliny odstraňují ze vzduchu škodlivé těkavé organické sloučeniny jako jsou formaldehyd a benzen, přeměňují je na neškodné sloučeniny, které pak samy spotřebovávají. Mikrokosmos v květináči, který tvoří rostlina, kořenový systém, půdní mikroby a půdní médium, dokáže během 24 hodin snížit alespoň o 70 procent všechny těkavé organické sloučeniny s vysokou koncentrací, vyskytující se ve vzduchu. Těkavé organické sloučeniny se přeměňují na oxid uhličitý a vodu spolu s dalšími neškodnými sloučeninami. Rovněž bylo prokázáno, že rostliny snižují hladinu oxidu uhelnatého z vnitřního vzduchu o 90 procent. Rostliny v květináčích stabilizují vlhkost a teplotu, vytvářejí pohodlnější a zdravější prostředí. Ve skutečnosti rostliny stabilizují vlhkost uvnitř budovy v rozmezí od 30 do 60 procent, což je pro hosty i zaměstnance hotelu velmi příznivé. Rostliny v květináčích také snižují množství prachu. Ovlivňují celkový pocit pohody i jinými způsoby. Vizuální kontakt s přírodou snižuje únavu spojenou s intenzivní koncentrací.

Které jsou nejčastější?

Do vstupních hal i prostornějších místností v samotných interiérech jsou vhodné palmy. Připomínají exotiku vzdálených zemí, vytvářejí pozitivní atmosféru a pocit zabydlenosti. Optimálním místem pro palmy je světlé, ale ne přímo slunečné stanoviště. Mezi nejoblíbenější pokojové rostliny patří dracéna, zejména kvůli exotickému vzhledu a nenáročnosti. Dobře se hodí do velkých budov. Břečťan popínavý se pěstuje v mnoha variantách, které se od sebe liší velikostí, tvarem, a především barvou listů. Zelenolisté kultivary rostou dobře ve stínu a chladnu, pestrolisté na světle a v teple. Fíkusy pomáhají čistit vzduch a jsou odolné vůči škůdcům. Vyhledávané jsou i pro svoji rozmanitost. Mohou být převislé, popínavé, stromkovité, s velkými či drobnými listy. Dekorativní rostlina se krásně vyjímá v květináčích, mísách a velkých nádobách. Kapradiny fungují jako pohlcovači škodlivých imisí, do vzduchu naopak přidávají životadárnou vláhu. Značně odolnou pokojovou rostlinou je i banánovník. Pokud má k dispozici dostatek vláhy a netrápí ho příliš suchý vzduch, daří se mu i v kanceláři.

Výhody živých rostlin v interiéru

Rostliny stojí méně než drahé umělecké dílo a mnohem méně než stavební náklady na výstavbu nových zdí nebo snížení stropu. Přesto přispívají mnohem více – zlepšují naše zdraví, snižují stres a zlepšují způsob, jakým funguje mozek. Žádný jiný prvek ve stavbách toho nedává zpět tolik. Jsou terapeutické, uklidňující a ošetřující. Někteří z nás věří, že pokud s rostlinami mluvíme, rostou lépe. Takže je dokonce možné říci, že jsou dobří společníci. A ještě k tomu vypadají krásně.

Inspirace z Tennessee

Hotel Opryland v Nashville, Tennessee se považuje za jeden z nejvíce finančně úspěšných konferenčních hotelů v zemi. Jako dvanáctý největší hotel ve Spojených státech získal mnoho vyznamenání. Výrazně investoval do vnitřních i venkovních zahrad. Má nyní 25 akrů venkovního prostoru a 12 akrů vnitřního prostoru s přibližně 18 tisíci a 600 druhy rostlin v hodnotě přesahující milion dolarů. Každoroční rozpočet pro zahradnictví je přibližně 1,2 milionu dolarů. Stará se o ně po celý rok kolem 52 zaměstnanců. Hotel má dvě rozlehlé šestipodlažní vnitřní zahrady s četnými chodníky, které hostům umožňují procházet mezi fontánami, vodopády a rostlinami. Odhaduje se, že každoročně zahrady navštěvuje přes 500 tisíc hostů. Součástí zahrad je jezero a skála se třemi vodopády, osvětlovaná večer lasery. Hotel má 85procentní roční obsazenost a je jedním z nejlepších příkladů využití rostlin v hotelovém průmyslu.

 

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv a www.marriott.com