Vítězem 11. ročníku národní soutěže vín MAKRO Vinař roku 2013 se stal Josef Valihrach z Krumvíře

autor: | Srp 29, 2013 | Novinky z Gastronomie

V průběhu slavnostního galavečera na pražském Žofíně byly vyhlášeny výsledky 11. ročníku národní soutěže vín MAKRO Vinař roku 2013. Vítězem se stal Josef Valihrach z Krumvíře, na druhém místě se umístil Mikrosvín Mikulov a na třetím místě Proquin Velké Němčice.

MAKRO Cash & Carry je již tradičně generálním partnerem prestižní vinařské události MAKRO Vinař roku. Oceněné kolekce vín ze soutěže lze od poloviny září zakoupit ve vinotékách MAKRO, ve speciálních stojanech označených logem soutěže.

Vinaři, kteří se v soutěži umístili na prvních třech místech, mají právo označit láhve ze svého vinařství zlatou, stříbrnou či bronzovou medailí.

V rámci slavnostního vyhlášení byly kromě prvních tří míst vyhlášeny další ocenění. Šampionem bílých vín se stal Tanzberg Mikulov a Šampionem červených vín Josef Valihrach z Krumvíře. Do síně slávy byl in memoriam jmenován Jan Petrák z vinařství Kobilí.

Rozhovor s vítězem panem Josefem Valihrachem:

Podařilo se Vám zvítězit již potřetí. Jaký je Váš recept?

Recept na opakovaný úspěch v národní soutěži vín Vinař roku 2013 není. Nejdůležitější je podpora mojí rodiny i rodiny bratra, který nám dodává krásné hrozny.

Jaký vidíte rozdíl mezi podnikáním před 25 lety a dnes?

Asi jsem to měl jednodušší, že jsem začal podnikat hned po změně režimu. Dnes je více možností. Ale je větší konkurence, je těžší prosadit se na trhu.

Jaká je Vaše nejoblíbenější odrůda?

U mě je to jasné – Sauvignon. Ale také mám rád Cabernet Blanc.

Jak to, že se vám daří i s takzvanými „novošlechtěnci“, s novými odrůdami, které před pár lety ještě nikdo neznal?

Je to samozřejmě ekonomické bláznovství, mám dnes kolem 30 odrůd. Ale i za komunistů jsem měl minimálně 12 odrůd, takže proč ne dnes. Dělám to pro svoji radost.

Sázíte i na export?

Něco málo, ale lepší je to prodat u nás.

Co preferují zákazníci?

Podle kolegů vím, že se zákazníci dívají se na cenu, ale v našem vinařství vyhrávají dražší vína.