víno z blízka

Festival Víno z blízka – seriál letních degustací v Otevřené zahradě, zahájí 16. května spolek ekologicky hospodařících vinařů EKOVÍN. Až do 5. září pak bude každý druhý čtvrtek patřit střídavě společným degustacím vinařských spolků a sólovým vystoupením osobností současného vinařství. Večery pořádá Nadace Partnerství v Otevřené zahradě pod Špilberkem, vždy od 17:30 do 22:00. s předprodejem vstupenek na www.vinozblizka.cz.

První večer s EKOVÍNem, 16. května, budou jeho členy zastupovat vinařství všech kategorií, od velkých Templářských sklepů Čejkovice a Vína z Kobylí přes Vinařství Holánek až po malá rodinná vinařství, jakým je například Dušan Soviš z Blatnice pod Sv. Antonínkem. Na druhém večeru, 8. srpna, budou EKOVÍN – Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína reprezentovat i známá jména jako Vinařství Volařík, Nepraš & Co. nebo Vinařství Gotberg. Návštěvníci mohou nejen ochutnat vína, ale přímo od vinařů získat fundované vysvětlení pojmů jako integrovaná a ekologická produkce hroznů.

Z vinařských obcí se představí Šardice, Hovorany a Blatnice. Mezi desítkami obcí, které se festivalu Víno z blízka zúčastnily, právě Hovorany a Šardice dosud chyběly. „Jsme rádi, že můžeme dát prostor vinařským spolkům z jednotlivých obcí. Vinaři tak společně představí odrůdy typické pro jejich terroir i akce, které ve svých sklepech pořádají. Ve vinařské oblasti Morava je ročně akcí otevřených sklepů asi 60. Víno z blízka je malou ochutnávkou přímo v centru Brna,“ vysvětluje záměry pořadatele Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Již třetím rokem je pro pořadatele festival Víno z blízka rovněž příležitostí předat ocenění Osobnost současného vinařství. V minulých ročnících si jej odnesli Jiří Kopeček, Vladimír Tetur, František Mádl, Miloš Michlovský, Miroslav Volařík, Jan Stávek a Pavel Vajčner. Letos si cenu udělovanou Nadací Partnerství převezmou Petr Ptáček z Nového Vinařství, Olda Drápal z Vinařství Sonberk, Leoš Horák za Vinařství Horák a Josef Švéda ze společnosti Bohemia Sekt. „S vinaři pořádáme různé akce již dvacet let. Tato cena je našim poděkování za všechno, co pro dobré jméno vinařství na Moravě dělají,“ doplňuje Juraj Flamik. Součástí večerů s osobnostmi je malá řízená degustace „vína mého srdce“ i volná degustace, ve které mohou návštěvníci ochutnat téměř celou produkci. Každý z těchto vinařů si přivede i svého hosta, méně známého nebo spřáteleného vinaře, samozřejmě i s jeho víny.

K zakoupení jsou individuální i skupinové vstupenky na jednotlivé degustace a také přenosná vstupenka na libovolné čtyři večery. Každý večer bude doprovázen živou hudbou různých žánrů. Lehké a čerstvé občerstvení na místě je zajištěno v bistru přímo v Otevřené zahradě.

Více informací o festivalu a vstupenky ke koupi na www.vinozblizka.cz