Velké Bílovice – nepřekonatelný vinohradnický a vinařský fenomén Moravy nemůžeme v našem seriálu minout. Největší vinařská obec v České republice se 700 ha vinohradů a 700 sklepů.
Najdeme tu přes 1 000 pěstitelů a vinařů a co je pro nás konzumenty snad ještě důležitější – 45 produkčních vinařů, kteří víno prodávají v lahvích s vlastní etiketou. Tradiční vinice Velkých Bílovic leží na Zadní Hoře a Přední Hoře. Viniční „hory“ leží nad obcí směrem na Čejkovice. Obec jako taková leží v Dyjsko-Svrateckém úvalu a z něj se zvedá pahorek až do 275 m.n.m., na jehož vrcholu silnice rozděluje „horu“ na Přední a Zadní. Přední Hora má vinice situované převážně na jihojihovýchod až jihojihozápad, na Zadní Hoře leží od jihovýchodu k jihozápadu, výjimkou však nejsou ani polohy na sever. Přední Hora dává nejlepší Frankovku, Zadní Hora pak Tramín.
Podloží Přední Hory tvoří slíny a jíly, na Zadní Hoře pak spraše a hlinito-písčitá půda. Na Zadní Hoře najdeme trochu těžší země, zejména v místech se splavenou půdou. V podloží obou hor se vyskytuje až 20% vápence. Původem můžeme obě zařadit do Třetihor, jsou tedy pozůstatkem mořských usazenin, které časem překryly spraše naváté až z Ásie.
Prvními vinaři tu byli zřejmě vojáci Marka Aurelia ve 2. století. Písemně doložené jsou však vinařské aktivity až v dobách před 30-letou válkou. Réva však byla vždy ta poslední na řadě – nejprve musel sedlák obstarat dobytek, koně, pole a teprve potom se mohl věnovat vínu. Toto uspořádání platilo až do 2. světové války. Nová historie vinařství se začíná psát až po ní, či spíše až v 60. letech. Réva se začíná vést drátěnce, nikoliv na hlavu, jak bylo dosud zvykem a hlavně se vysazují ucelené plochy vinohradů. Roku 1992 měly Bílovice 360 ha vinic.
Tradičními odrůdami tu byly Chrupka, Šedý Portugal, Sylvánské zelené, Modrý Portugal, Frankovka a Tramín. Z nich v dnešních výsadbách najdeme pouze tři poslední. Tramín má díky výživným půdám dostatek cukernatosti, je vždy velmi výrazný s mohutným profilem a vyšší barvou. Kromě kořenitosti v něm najdeme i cukrový meloun či dýni. Frankovka dává při redukované úrodě velmi husté víno s jemnou kyselinou a jemnou tříslovinou, ve višňovo-třešňovém tónu s výraznou peckou a někdy i lékořicí. Redukovaný Modrý Portugal přináší mohutná vína s nižším obsahem kyselin, vyzrálá, příjemně pitelná a hustá. Opět nacházíme třešně a višně.
Dnes je na vnicích vysazeno téměř cokoliv. Řada vinařů je stále přesvědčena o tom, že musí mít v nabídce všechny odrůdy, které u nás existují. My budeme hovořit o odrůdách, kterým se na zdejším terrroir velmi dobře daří. První je určitě Veltlínské zelené, které díky výživným půdám dává vyšší úrodu a je nejlepší v přívlastku kabinetní, kdy svou travnatostí připomíná až Sauvignon a díky vápenci získává krásnou kyselinu. Rulandské šedé je dnes velmi rozšířené a populární. Na chuti a profilu vína se velmi výrazně projevuje způsob vinifikace, ale vždy si drží méně kyselin a mohutnou dochuť. Z nejmodernějších odrůd bychom mohli jmenovat Hibernal. Je to interspecifická odrůda, která má výrazné travnaté tóny, někdy připomíná přezrálý Sauvignon, jindy zase zralý Ryzlink rýnský. Každý rok má vysokou cukernatost a dává velmi zajímavá vína až do výběru z bobulí. Jednou z nejnovějších odrůd je Sevar – kříženec Seyve Villard x Svatovavřinecké, kterou vyšlechtil už v roce 1964 velkobílovický rodák Ing. Václav Křivánek, ale teprve dnes se dostává do vinohradů. Víno je velmi aromatické a výrazně odlišné od ostatních modrých odrůd.
Velké Bílovice a jejich vinaře můžete poznávat i osobně. Největší akcí je tu Ze sklepa do sklepa, které probíhá většinou před Velikonoci. Přes 40 otevřených sklepů pravidelně navštíví okolo 5 000 návštěvníků. Nemáte-li rádi monstrózní akce, přijeďte do Velkých Bílovic v létě – v rámci akce Za vinařem do Bílovic tu najdete vždy tři otevřené sklepy – jeden velký, jeden střední a jeden malý vinař prezentují nejméně 8 vzorků vín, degustace stojí 100 Kč. Chcete-li se bavit s místními, pak přijeďte na hody 2. neděli v září, nebo na nějakou jinou z řady kulturních a vinných akcí. O střechu nad hlavou se bát nemusíte, Velké Bílovice disponují už více než 20 penziony a každý týden se otvírá další …
Miniprofily vinařství z oblasti Velkých Bílovic
Hana Mádlová
založeno: 1994
vinice: 8 ha, jíl a spraš
produkce: 250 000 lahví
Rodinná firma s 8 ha vinic. Z hroznů částečně vlastních a částečně nakoupených vyrobí ročně 130 000 lahví svěžích a moderních vín, z nichž 70% putuje do prestižních gastronomických podniků. Základem úspěchu je nejen cit a šikovnost vinaře, ale také moderní zpracovatelské zařízení a vybavení sklepa. Bílá vína se převážně vyrábí v INOXu, červená pak ve špičkových francouzských barrique sudech. Náročného konzumenta určitě potěší méně zasířená vína, s odbouranou jablečnou kyselinou i u bílých odrůd. Sauvignon barrique je právem považován za vlajkovou loď vinařství.
SING WINE, s.r.o.
založeno: 2011, (1995)
vinice: 10 ha, černozem
roční produkce: 80 000 lahví
Rodinné vinařství, které navazuje na vinařství Tomáše Tetura. Změnu provází obměna etiket, lahví i celkového designu vinařství. Více se zapojují synové Michal a Aleš. A proč zrovna „zpívající víno“? Celá rodina se účastní folklórních akcí a Michal dokonce vystudoval operní zpěv. Na moderní technologii tu vznikají svěží a lehčí ovocná vína. Turisté mohou vína ochutnat během krátké degustace ve stoje. Nabídka platí i o svátcích, stačí zatelefonovat. Novinkou letošního roku je cuvée Pelwicz, které připomíná původní název Velkých Bílovic ze 14. století.
Stanislav Mádl – Váš vinař
založeno: 1993
vinice: 20 ha, spraše
produkce: 105 000 lahví
Staňa Mádl působil u natáčení filmu Bobule v roli konzultanta. Část natáčení probíhala i v jeho vinohradech. S cimbálem a vínem vyráží od roku 2002 do Anglie, kde hrává na české ambasádě. Víno si můžete denně koupit ve vinotéce na náměstí Velkých Bílovic, nebo se mailem objednat k degustaci ve vinařství, kde můžete obdivovat nejen technologie, ale i posedět v rozlehlém sklepě. O víno je takový zájem, že vinař raději neuvádí své telefonní číslo a vše nechává na elektronické komunikaci.
Vinařství Karel Kachyňa
založeno: 1998
vinice: 3,5 ha, hlinito-písčité
produkce: 10 000 lahví
Sklep tohoto rodinného vinařství najdete na okraji čtvrti vinných sklepů Belegrady. Od roku 2010 tu bílá vína vznikají moderní cestou s pomocí řízeného kvašení a ušlechtilých kvasinek, avšak bez enzymů a chemie. Do lahví se dostanou pouze samotoky, lisované víno je distribuováno v podobě sudové. Naproti tomu červená vína stále kvasí v kádích a po jablečno-mléčné fermentaci leží v akátových sudech. Specialitou vinařství je Sevar – velmi aromatické a ovocné červené víno, které mají vysazené již od roku 2003. Od začátku akcí „Ze sklepa do sklepa“ je z něj nejprodávanější víno ve sklepě.
Vinařství Petr Skoupil, a.s.
založeno: 1992
vinice: 35 ha, středně těžká černozem se žlutou spraší
produkce: 390 000 lahví
Vinařský rod Petra Skoupila se datuje od roku 1852. Menší hektarové výnosy umožňují vyrábět vína vysoké jakosti s výrazným a čistým odrůdovým charakterem. Zpracování hroznů probíhá bezprostředně po sběru na špičkovém pneumatickém lisu a dále na technologii řízeného kvašení. Podchlazení moštů společně s jejich odkalením flotací tak umožňuje vyrábět vína s velmi svěžím ovocným charakterem primárních buketních látek. Pod názvem Vinařský dům byl v roce 2010 otevřen zcela nový objekt, jenž je moderní symbiózou restaurace, penzionu a vinařského provozu Vinařství Petr Skoupil.
Rodinné vinařství SEDLÁK
založeno: 2005
vinice: 10 ha, hlinito-písčité
produkce: 70 000 lahví
Rodinné vinařství bratranců Jaroslava (absolvent SVŠ ve Valticích) a Milana (absolvent obchodní akademie) navazuje na dlouhou rodinnou tradici. Pradědeček postavil první sklep v roce 1918. Zrekonstruovaný vinný sklep a nově postavenou skladovou halu najdete ve sklepní oblasti nad Bílovicemi, v ulici Na vyhlídce. Soustředí se na kvalitu, snaží se změnit poměr výroby ve prospěch lahvových vín a udržet rodinný charakter vinařství. Vína najdete v gastronomických provozech i vinotékách.