
Druhý díl musí patřit Pálavě. Chráněné krajinné oblasti, která je bezesporu unikátním přírodním útvarem. Tvoří ji skalní masiv s krystalickými vápenci, který se majestátně vypíná z jinak plochého Mikulovska.
Na vrcholu hřebenu nad Pavlovem najdeme zříceninu Dívčích hradů, na nižším hřebenu nad Klentnicí pak Sirotčí hrádek. Pod Pálavou – na straně Pavlova a Horních i Dolních Věstonic vznikla na konci 80. let minulého století kontroverzní stavba. Původní lužní lesy, které byly zdrojem neuvěřitelného množství komárů, byly zatopeny a na jejich místě vznikly tři Novomlýnské nádrže. Každá dnes slouží svému účelu – jedna rekreaci, druhá chovu ryb a třetí je biosférickou rezervací. Přestože bylo a zřejmě i je mnoho hlasů proti tomuto vodnímu dílu, rozhodně musíme potvrdit, že se díky němu celá krajina zaplnila turisty a Pálava získala další atrakci. Navíc se pod Pálavu tato jezera hodí a krásně dotváří krajinu.
Přes celý hřeben Pálavy vede krásná turistická cesta s fantastickým výhledem na jezera i vinice v širém okolí. Můžete dojít z Pavlova až k Mikulovu. Máte-li rádi dobrou kávu, nesmíte minout Café na faře v Klentnici. Vaří tu skvělé “café” z vlastní směsi, k tomu samozřejmě nabízejí i výborné domácí dorty. O tom, že milovníkům vín se tu nabízí neskutečné množství vinných sklepů různých cen a úrovní, snad ani nemá smysl psát. V posledních letech zažila Pálava i boom penzionů a hotelů, takže i ubytování si tu můžete vybrat od velmi jednoduchého a levného až po exkluzivní.
A nemůžeme zapomenout ani na největší turistickou atrakci – Věstonickou venuši – 11,5 cm vysokou sošku kypré ženy pocházející z mladého paleolitu, která byla nalezena roku 1925 mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi. Její kopii a další zajímavé historické předměty najdeme v archeologickém muzeu v Dolních Věstonicích.
Čtvrtý rozměr chuti
Pálava je posledním výběžkem Alp. Díky své ojedinělé konfiguraci dává možnost pěstovat řadu odrůd na špičkové úrovni. Nikde jinde takové podmínky nemají. Jižní polohy jsou na vápenci, který omezuje růst révy, čímž koncentruje mošt v bobulích. Vína jsou pak strukturovanější, plnější, hutná a minerální i ve vyšších přívlastcích. Jižní svahy patří mezi nejlepší polohy v ČR pro bílá vína. Vysoký obsah minerálů způsobuje lehkou slanost dochuti vína – víno tak získává k cukru, alkoholu a kyselině ještě čtvrtý rozměr chuti.
Pálava je výjimečná tím, že se jedná patrně o jediné místo na světě, kde se réva pěstuje na půdě s vysokým obsahem krystalického vápence. Na řadě vinic světa totiž najdeme vápenec v podobě organické, pocházející z usazenin. Beze sporu nejlepší polohy najdeme na pavlovské straně Pálavy. Podloží tu tvoří dolomitický vápenec ve formě jednolité skály. Nad Pavlovem je skála odkryta, bez vegetace. Srážková voda po ní stéká a dotuje půdu na vinicích pod ní. Pod některými částmi vinic se dokonce nachází podzemní jezera této srážkové vody. Pavlovská vína jsou díky této dotaci vodou odlišná od ostatních pálavských vín. Budeme-li uvažovat o budoucím apelačním rozdělení vinařských oblastí, dle francouzského vzoru, několik pálavských tratí aspiruje na Grand Cru.
Pálavské BIO
Pálava je i ideálním místem pro pěstování BIO hroznů, protože se jedná o pohoří vyrůstající z roviny. Díky ohřívání a ochlazování skal dochází k principu fénu, který zajišťuje stálé proudění vzduchu mezi révou. K exkluzivitě Pálavy patří i to, že dle místní kroniky od 16. století v Pavlově nikdy nezmrzly vinohrady.
V souvislosti s pěstováním révy na Pálavě musíme znovu zmínit Novomlýnské nádrže. Pro stranu Pavlova a Věstonic vytváří velké zrcadlo, které odráží sluneční paprsky směrem k hroznům. Hrozny tu vyzrávají o 1–2 stupně více než na druhé straně pálavského hřebenu. Nezanedbatelné nejsou ani sražené vodní páry, které pomáhají dodat révě vláhu.
Miniprofily vinařství z oblasti Pálavy:
Vinařství Ilias
Založeno: 2003
Vinice: 5 ha, vápenitý jíl
Roční produkce: 30 000 lahví
Malé rodinné vinařství, ve kterém pracují pouze rodinní příslušníci.Vinice leží na jihovýchodních svazích Pálavských vrchů. Bílá vína kvasí a zrají v nerezových tancích, červená zrají v dřevěných sudech, a některá i v sudech barrique. Vína leží dlouho na jemném kvasničním kalu, jsou plná a oblá. Ideální vína k archivaci, sortiment, který už mnoho vinařů nenabízí. Vzhledem k tomu, že se v usměvavém majiteli vinařství snoubí tradiční řecká pohostinnost s pohostinností jihomoravskou, je návštěva vinařství skutečným zážitkem. Od roku 2011 ponesou vína označení BIO.
REISTEN s.r.o.
Založeno: 1999
Vinice: 28 ha, spraše a štěrky s vyšším obsahem vápence
Roční produkce: 100 000 lahví
Zakládající člen uskupení V8, jehož výrobní sklep i vinotéku najdete v malebné obci Pavlov. Majitel vinařství Radomír Nepraš stál u zrodu Salonu vín i dalších velkých vinařských projektů. Dnes vyrábí vína pouze z vlastních hroznů. Pod názvem Maidenburg (původní název dominanty Pálavy – Dívčích hradů) najdeme nejvyšší řadu vín s velmi vysokým extraktem a zbytkovým cukrem mezi 6 a 18 g. Přes 50 % vín se prodá přímo ze sklepa, návštěvníci jsou tu velmi vítáni. Vinařství plánuje výstavbu nového vinařského areálu, ve kterém se budou snoubit výrobní a skladovací prostory s degustačními a ubytovacími.
Vinařství Šilinek Jiří
Založeno: 1991
Vinice: 8 ha, jílovito-hlinité půdy s obsahem volného vápna
Roční produkce: 90 000 lahví
Klasické rodinné vinařství, které si za své sídlo vybralo rozkošnou obec Pavlov. Vinice najdeme v jejím okolí, na vápencové skále. Vápenec dává vínům nenapodobitelnou minerální dochuť. Hrozny jsou pěstovány a zpracovány reduktivní metodou. Vinifikace probíhá s pomocí moderní technologie, proto jsou vína plná aroma a ovocnosti, která přináší konzumentům nezapomenutelné zážitky. Turisty potěší možnost ubytování a nákupu vín ve firemní vinotéce a penzionu“Vinařský dům“ v Pavlově. Na půdě penzionu jsme objevili 7 000 hroznů panenské Pálavy zavěšených na šňůrách, které budou po 3 měsících schnutí vylisovány na slámové víno.
Ing. Zdeněk Peřina
Založeno: 2005
Vinice: 5 ha, těžší jílovité půdy
Roční produkce: 15 000 lahví
Malá vinařská firma, která obhospodařuje téměř pět hektarů vinic ve špičkových polohách Mikulovska a zpracovává pouze hrozny z vlastní produkce. Mezi rodinné poklady patří vinice v tratích Březí – Liščí vrch a Ořechová hora a Perná – Železná a Goldhammer. Základní heslo firmy zní: “Víno se vyrábí ve vinici.” Při zpracování hroznů jsou dodržovány tyto základní principy: velmi šetrné zpracování hroznů, mimořádná péče a malý počet technologických zásahů. Firma produkuje pouze malé partie vína a zaměřuje se na výrobu bílých predikátních vín ve špičkové kvalitě. Nezapomeňte ochutnat Kerner a Rulandské bílé z viniční trati Liščí vrch.
Tanzberg Mikulov, a.s.
Založeno: 1998
Vinice: 54 ha, vápenité spraše
Roční produkce: 300 000 lahví
Vinařství, založené Dr.Vladimírem Železným, se v součastné době řadí mezi prestižní vinařství České republiky. Společnost obhospodařuje vinice v biosférické rezervaci Pálava. Hrozny pocházejí z věhlasných viničních tratí Turold, Železná, Anenský vrch. Vína jsou vyráběna špičkovou moderní technologií ve starobylých habánských sklepech z rudolfínské doby. Kvalita produktu se pojí s propracovanou ambaláží, atypickou lahví a propracovanou grafikou. Tanzberg vlastní nejvýše položenou vinici na Pálavě. Klenotem je vždy Ryzlink vlašský z vinice Železná, od roku 2008 je v nabídce i v ledovém provedení.
Moravčíkova vína z vinic pod Pálavou
Založeno: 2002
Vinice: 11,7 ha, vápenité spraše
Roční produkce: 46 000 lahví
Rodinné vinařství bratří Moravčíků produkuje moderní reduktivní vína s minimálním množstvím síry. Najdete tu 80 % bílých vín, modré odrůdy zpracovávají na rosé. Miroslav, čerstvý vinařský inženýr, se stará o vinohrady, Vladislav má na starosti víno a prodej. V sortimentu najdete na 25 odrůd z vlastních hroznů, zpracovaných do přívlastkových vín. Bratři Moravčíkové se snaží maximálně využít specifik pálavského terroiru a doslova zkoumají jeho vliv na široké spektrum odrůd, z nichž řadu tu pěstují jediní. Ve většině vín najde konzument zbytkový cukr, který je však pomocí vyšší pálavské kyseliny krásně harmonizován. Téměř povinností je ochutnávka Ryzlinku vlašského a Pálavy, ale fantastické je i Neuburské.