Vinaři mají letos opět důvod k radosti. Podle informací Vinařského fondu dodali na trh celkem 2 019 225 lahví mladých Svatomartinských vín. I přes klimaticky náročnější rok tak lze letošní svatomartinskou sezonu považovat za velmi úspěšnou.

„Máme radost, že jsou první vína ročníku 2013 na trhu v tak hojném počtu. Letošní ne vždy přející počasí bylo pro vinaře a správné načasování všech jejich aktivit velmi náročné. Přesto si objednali 1 617 375 záklopek na korkové a plastové závěry a 401 850 šroubových závěrů. Konečný počet Svatomartinských vín na trhu tedy opět překonal hranici dvou milionů,“ komentoval konečná čísla Pavel Večeřa z Vinařského fondu.

Zákazníci již skoro všechna Svatomartinská vína vykoupili a předzásobili se na dlouhé zimní večery. „Svatomartinské víno není víno jen na jeden dva listopadové týdny, ale bude zpříjemňovat atmosféru v domácnostech, restauracích i vinárnách až do konce zimy,“ dodal k dalšímu osudu letošních Svatomartinských vín Pavel Večeřa.

Výrobci záklopek mají povoleno vydat jednotlivým výrobcům Svatomartinských vín pouze tolik záklopek, kolik odpovídá množství vyrobeného Svatomartinského vína. Vinařský fond jako vlastník značky Svatomartinské víno tak má přesnou evidenci, kdo, kolik a jakých Svatomartinských vín prodává a jaký je případně ještě další výhled dodávek na trh.

Svatomartinská vína ročníku 2013 jsou hravá, lehká se šťavnatou kyselinkou. U bílých vín, obzvláště u Mülleru Thurgau převládají tóny po broskvích s jemným muškátovým nádechem. U růžových Svatomartinských vín dominuje nádech přezrálých třešní, višní, červeného rybízu, lesního ovoce a smetany. Červená vína vynikají lehkou dochutí. U Modrého Portugalu převládají třešně, višně a bílý rybíz. Svatovavřinecké místy připomíná višňovou marmeládu doplněnou o tóny lesního ovoce.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již podeváté společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria.

Více informací o Svatomartinském vínu a vinařských akcích naleznete na webových stránkách www.svatomartinskevino.cz.

Svatomartinská NEJ 2013

NEJmenší šarže: 150 lahví

NEJvětší šarže: 61500 lahví (Průměrně: 6000 lahví)

NEJvíce druhů od jedné firmy: 10 (Průměrně: 3)

NEJvíce vín: podoblast velkopavlovická – 175

NEJvíce vinařů: podoblast velkopavlovická – 62

NEJvíce vinařů v obcích: Čejkovice 18, Velké Bílovice 11