Ve finále soutěže výčepních porazily ženy muže

autor: | Čvn 5, 2017 | Nezařazené | 0 komentářů

V rámci prestižní gastronomické akce Prague Food Festival se v sobotu 27. 5. uskutečnilo finále programu Akademie pivních znalců společnosti Pivovary Lobkowicz Group, a.s. Šest hostinských-finalistů předvedlo svoje umění před porotou složenou ze sládků Pivovarů Lobkowicz a Pavla Mauera, pořadatele Prague Food festivalu.

Vítězkou Akademie pivních znalců Pivovarů Lobkowicz se stala Martina Třeštíková z restaurace Belveder v Protivíně.

Finalisté soutěžili v disciplínách: znalosti o Pivovarech Lobkowicz a jejich produktech, ve znalostech z oblasti péče o čepované pivo, znalostech pivního trhu v ČR a nakonec samozřejmě v čepování piva. Odpovídali také na dotazy porotců.

Mezi šesti finalisty soutěže byly tři ženy. A jak se ukázalo v průběhu finále, jejich znalosti i dovednosti při čepování se nakonec prokázaly jako nejlepší. Všechny tři ženy se umístily na stupních vítězů a nechaly za sebou své mužské protivníky.

Ženy porazily muže

„Pro mnohé může být překvapení, že ve finále výčepních byly a vyhrály ženy. Profese hostinského a čepování piva jsou stále vnímány jako mužská záležitost. Ale je vidět, že tomu tak vůbec není. Pečlivost, zručnost, znalosti, láska k pivu a vztah k hostům jsou samozřejmě vlastní i ženám za výčepem,“ říká Bořivoj Bartoněk, obchodní sládek Pivovarů Lobkowicz. „Je také třeba říci, že všichni finalisté prokázali skutečné mistrovství a rozdíly byly minimální. I nervozita samozřejmě hrála svou roli, vždyť odpovídat na dotazy a načepovat to nejlepší pivo před zraky přísné poroty složené ze čtyř sládků a proslulého odborníka na gastronomii není vůbec jednoduché. Všem patří veliké poděkování a hlavně uznání,“ dodal Bořivoj Bartoněk.

Výsledky finále Akademie pivních znalců:

  1. místo – Zlatá plaketa APZ: Martina Třeštíková, restaurace Belveder, Protivín
  2. místo – Stříbrná plaketa APZ: Eva Jandová, Radniční sklípek, Kroměříž
  3. místo – Bronzová plaketa APZ: Veronika Štěpánová, Šnyt Nová louže, Ústí n/Orlicí
  4. až místo –  Certifikát účastníka republikového finále APZ
  • Pavel Toman, Šnyt Nová louže, Ústí n/Orlicí
  • Tomáš Hudeček, Prostějovský Šnyt, Prostějov
  • Petr Pešek, U Vychopňů, Vsetín

Do Akademie pivních znalců se v průběhu listopadu 2016 až ledna 2017 zapojilo celkem 369 hostinských z celé České Republiky.  V únoru 2017 se konala regionální kola, ve kterých účastníci změřili svoje znalosti a dovednosti v péči o čepované pivo. Na přelomu března a dubna 2017 se nejlepších 12 účastníků programu utkalo ve dvou finálových kolech programu, ze kterých se šestice nejúspěšnějších hostinských kvalifikovala do finále.

Cílem akademie je zlepšení pivní kultury

Cílem akademie je zlepšení pivní kultury, osvěty a především kvality čepovaného piva pro zákazníky. „Sládek pivo vaří a hostinský jej dělá – to je motto Akademie,“ říká Bořivoj Bartoněk. „Proto věnujeme vzdělávání a vztahu hostinských k našemu pivu prvořadou pozornost.“

Více podrobností k programu, včetně podrobných pravidel naleznete na www.pivovary-lobkowicz.cz   v sekci Akademie Pivních Znalců.