V zatopeném Québecu se moravským vinařům dařilo

autor: | Čvn 14, 2013 | Novinky z Gastronomie

Deset zlatých a sedm stříbrných medailí získali moravští vinaři na jedné z nejvyšších světových soutěží vín – Sélections Mondiales des Vins v kanadském Québecu, konané pod patronátem OIV. Ve třicátém ročníku soutěže soutěžilo 1722 vín z celého světa, z toho 48 vyslali naši vinaři.

Jedním z nejúspěšnějších účastníků soutěže bylo uskupení Bohemia Sekt. Jejich Bohemia Sekt Prestige Brut 2010 získal zlatou medaili, Bohemia Sekt Prestige Brut 2011 stříbrnou. Habánské sklepy v Québecu pozlatily svůj Tramín červený 2012 pozdní sběr, stejně jako Vinařství Pavlov Tramín červený 2012 výběr z hroznů.

Další zlaté medaile patří Vinařství Vladimír Tetur (Irsai Oliver 2012 kabinetní a Rulandské šedé 2012 pozdní sběr), Vinařství Štěpán Maňák (Pálava 2011 výběr z bobulí), vinařství Sonberk (Ryzlink rýnský 2011), Vinným sklepům Lechovice (Frankovka 2007 ledové víno), Vinařství Lahofer (Ryzlink vlašský 2011 výběr z hroznů) a Vinicím Hnánice (Chardonnay 2011 výběr z hroznů).

„Sélections Mondiales jsou podle mého názoru nejlépe zorganizovanou soutěží na světě,“ konstatuje Dr. Luboš Bárta, MBA, který byl pořadateli pozván do mezinárodní jury spolu s Ivou Kováříkovou. „Soutěž provází dokonalý sommelierský servis a pořadatelé jsou připraveni i na ty nejnepravděpodobnější alternativy. Rád přiznávám, že právě kanadskou soutěží jsme se v mnohém nechali v posledních letech inspirovat při přípravě našeho Sauvignon Fora a i díky tomu jsme se mohli těšit vysokému hodnocení OIV. Věřím, že budeme úspěšní i letos, vždyť začínáme již za dva týdny 18. června! Jsme hrdí na to, že se letos v Mikulově zúčastní i ředitel kanadské soutěže Ghislain K. Laflamme!“

S trochou ironie by se dalo říci, že se naši vinaři vydali z bláta do louže. Celá provincie Québec i město samo bylo totiž během soutěže postiženo záplavou po mnohahodinové průtrži mračen a televize na tuto hlavní domácí zprávu vždy navazovala obrazovým zpravodajstvím z postižené Prahy. O to větší potlesk patřil našim oceněným vínům spolu s přáním, aby škody byly co nejmenší, které máme vyřídit našim vinařům.

„Na galavečeru v historickém Důstojnickém klubu u hradeb québecké citadely (Cercle de la Garnison de Québec) byla za mimořádně vřelého potlesku oceněna zvláštní cenou VinoFedu Pálava 2011, výběr z hroznů z Vinic Hnánice s.r.o.,“ říká Iva Kováříková, vydavatelka magazínu SOMMELIER, který je partnerem soutěže v České republice. „VinoFed, asociace vedoucích autentických soutěží světa pod patronací OIV, uděluje tuto svou zvláštní cenu medailovému vínu s nejmenším rozptylem bodů, jinak řečeno takovému, na jehož hodnocení se porotci v komisi nejvíce shodli.“

Výsledky Sélections Mondiales des Vins 2013:

Výrobce
Víno
Ročník
Ocenění

BOHEMIA SEKT,s.r.o.

Bohemia Sekt Prestige brut

2010
Zlatá

BOHEMIA SEKT,s.r.o.

Bohemia Sekt Prestige brut

2011
Stříbrná

HABÁNSKÉ SKLEPY spol. s r.o.

Tramín červený, pozdní sběr

2012
Zlatá
SONBERK

Ryzlink rýnský

2011
Zlatá

Vinarstvi LAHOFER

Ryzlink vlašský, výběr z hroznů

2011
Zlatá

Vinarstvi LAHOFER

Sauvignon , výběr z bobulí

2011
Stříbrná

VINARSTVI PAVLOV, spol. s r.o.

Tramín červený, výběr z hroznů

2012
Zlatá

VINARSTVI PAVLOV, spol. s r.o.

Chardonnay, pozdní sběr

2012
Stříbrná

VINAŘSTVÍ ŠTĚPÁN MAŇÁK

Pálava, výběr z bobulí

2011
Zlatá

Vinice-Hnanice s.r.o.

Chardonnay, výběr z hroznů

2011
Zlatá

Vinice-Hnanice s.r.o.

Pálava, výběr z hroznů

2011
Stříbrná

Vinné sklepy Lechovice

Frankovka rosé, ledové víno (Blaufrankisch, ice wine)

2007
Zlatá

Vinné sklepy Lechovice

Cabernet Sauvignon rosé, ledové víno

2007
Stříbrná

Vinné sklepy Valtice, a.s.

Muškát moravský, výběr z cibéb

2012
Stříbrná

VLADIMIR TETUR

Rulandské šedé, pozdní sběr

2012
Zlatá

VLADIMIR TETUR

Irsai Oliver, kabinetní víno

2012
Zlatá

ZNOVIN ZNOJMO, a.s.

Pálava, výběr z bobulí

2012
Stříbrná