V Praze se uskuteční 10. jubilejní ročník Mistrovství ČR v otevírání ústřic

autor: | Dub 11, 2011 | Novinky z Gastronomie

Ústřice je oblíbená pochoutka v;Irsku, Holandsku a Francii, ale našla si své milovníky i v;ČR. O;tom vypovídá také to, že se v;sobotu 16. dubna uskuteční na Staroměstském náměstí v;Praze již 10. jubilejní ročník Mistrovství ČR v;otevírání ústřic. Organizátorem soutěže je Pražský kulinářský institut a partnerem společnost Makro Cash Carry ČR, která je zároveň hlavním dodavatelem ústřic pro soutěž.

Letošní Mistrovství ČR v;otevírání ústřic proběhne již podruhé podle mezinárodních pravidel. To znamená, že soutěžící budou otevírat 30 ústřic typu Belon. V;soutěži se utká maximálně 26 účastníků, přičemž za;každou gastronomickou provozovnu mohou soutěžit maximálně 2 zástupci. Výherce národního kola bude v;září vyslán, aby reprezentoval Českou republiku na světovém šampionátu v;irském Galway. Letenky a ubytování jsou hrazeny organizátorem. Hlavním rozhodčím soutěže je Václav Frič, šestinásobný mistr ČR a;světová sedmička v;otevírání ústřic.

Štafetu organizátora Mistrovství ČR v otevírání ústřic nám před 3 lety předal zakladatel této soutěže Frank Haughton, který v Praze provozuje dvě irské hospody: Caffrey’s a James Joyce. Hledal tenkrát solidního partnera, který má v oblasti gastronomie silnou pozici a který by do celého klání vnesl čerstvé nápady a zároveň soutěž zprofesionalizoval. Jsem hrdý, že si vybral nás, a věřím, že se nám to podařilo. Zároveň ale pořád držíme tradici oslavy svátku jara, pár velmi příjemně strávených hodin na Staromáku, protože zkrátka dobré jídlo + dobrá nálada = dobré zdraví. A to je, o co nám jde v první řadě,”;dodává k Mistrovství ČR v;otevírání ústřic organizátor soutěže, Roman Vaněk, Prakul.

10. jubilejní ročník Mistrovství ČR v;otevírání ústřic proběhne 16. dubna od 14:00 do 16:00 na velkém pódiu instalovaném v;rámci Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v;Praze. Ceny letošního ročníku předají Roman Vaněk, Václav Frič a;Axel Hluchy, generální ředitel Makro Cash Carry ČR.;

Prodej ústřic v;České republice

Makro Cash Carry ČR, partner a;hlavní dodavatel ústřic na Mistrovství ČR, představuje největšího prodejce ústřic u;nás. Dle údajů společnosti Makro pochází 90 % ústřic na českém trhu z;Francie a zbývajících 10 % se dováží z;Nizozemí. Víc jak polovinu nákupů tvoří české restaurace, především z;větších měst, které tuto pochoutku svým hostům nabízejí. „Makro trvale podporuje konzumaci čerstvých ryb a mořských plodů, a proto je pro nás podpora Mistrovství ČR v;otevírání ústřic velmi strategická. Zároveň usilujeme o rozvoj vysoké gastronomie u nás, což má tato akce jaksi ´ve vínku´ již od svého počátku,“ vysvětluje účast i partnerství soutěže Petr Olbrich, Head of TGM Horeca CZ SK.