reklama

V Praze může přijít o práci téměř polovina lidí v cestovním ruchu, zahraničních turistů kvůli pandemii ubylo o více než 70 %

autor: | Srp 13, 2020 | Koronavirus | 0 komentářů

Koronavirová krize způsobila v hlavním městě masivní výpadek turismu s negativním dopadem do ekonomiky celé republiky. Až 62 % všech zahraničních návštěvníků České republiky totiž míří právě do Prahy, kde utratí miliardy korun ročně. Na celé částce vynaložené turisty v hlavním městě se návštěvníci ze zahraničí podílejí až 88 procenty. Nejpostiženější je centrum Prahy, kde doposud plných 95 % turistů tvořili cizinci. Jak upozorňuje spolek Centrum žije, kvůli jejich absenci zde hrozí ekonomický kolaps mnoha firem, který by vedl k degradaci celého centra Prahy. Podle odhadů spolku by zde mohlo přijít o práci 60 % lidí pracujících v hotelnictví a 40 % v obchodech a službách souvisejících s turisty – v takovém případě by stát přišel v příštích dvanácti měsících o přibližně 2 miliardy korun jen díky nižším odvodům zaměstnanců a vyplácení podpor v nezaměstnanosti, o celkových negativních dopadech do ekonomiky ani nemluvě. A to jsou čísla pouze za centrum Prahy.

„Zdaleka to ale není jen o provozovatelích hotelů, restaurací či maloobchodů, samozřejmě ti jsou všichni bití obrovským poklesem tržeb, ale především všichni tito provozovatelé mají své zaměstnance a dodavatele. A pokud půjdeme dále, máme tu dodavatele dodavatelů, poskytovatele služeb a další. Přes tento strom se nám negativní ekonomický dopad rozprostře do celé ekonomiky i mimo území hlavního města Prahy,“ říká David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije. Spolek nyní i s dalšími ekonomickými a právními experty poradenských společností Cushman & Wakefield, Grant Thornton a Havel & Partners pracuje na analýzách a návrzích, jak efektivně provozovatelům pomoci ze strany státu a města tak, aby opatření zbytečně nezatížila státní rozpočet.

Cestovní ruch zaměstnává celorepublikově přes 240 000 osob. Téměř jednu třetinu právě v Praze – celkem 74 000 lidí, další jsou v dodavatelském řetězci. Dle analýz Ministerstva pro místní rozvoj je ohrožena třetina pracovních míst v cestovním ruchu, v Praze je to ale téměř polovina všech pracovních míst v tomto sektoru.

Mezi regiony nejpostiženější ztrátou zahraničního turismu patří nejen Praha, ale i například Karlovy Vary nebo Český Krumlov. Praha je na tom ale zdaleka nejhůře, počet hostů zde doposud klesl i o více než 70 %. Turisté přitom v Praze utratí každý rok desítky miliard korun, z toho podstatnou část v centru. Přidaná hodnota cestovního ruchu v Praze činila v roce 2018 celkem 46 miliard korun, což je 35 % v rámci celé České republiky. Absenci turistů pociťují nejen provozovatelé působící v centru města, ale značnou měrou dopadne negativně na celou českou ekonomiku. Bez vhodných opatření se odhaduje celkový negativní dopad výpadku turismu v centru Prahy do ekonomiky země na 150 až 200 miliard korun (za období do roku 2024, kdy se předpokládá návrat maloobchodu, hotelnictví a pohostinství do stavu před koronavirem).

Úbytek turistů je možné pozorovat na mnoha exponovaných místech v Praze. Na letišti v Praze v červnu 2020 dosáhl počet pohybů pouhých 15 procent hodnot za stejné období loňského roku. „Odhadujeme, že více než 65 % zahraničních turistů využívá k cestě do Prahy právě leteckou dopravu,“ doplňuje David Mazáček. V květnu 2020 přepravilo pražské metro méně než polovinu cestujících v porovnání se situací před rokem a i na tomto drastickém propadu se značnou měrou podepsal úbytek turistů.

Na základě odhadů a analytických podkladů spolek předpokládá, že pokud nenastane druhá vlna koronaviru, zásadnější návrat turistů zpět nastane až v létě roku 2021. Celý segment by se tak dle jejich předpokladů mohl vrátit do svého původního stavu z roku 2019 na přelomu 2023-2024. Dle spolku Centrum žije je nutné provozovatele v mezičase podpořit, jinak hrozí centru Prahy značné ekonomické problémy, jejichž dopad negativně ovlivní ekonomiku celé země.