Prostějovská Palírna U Zeleného stromu se v těchto dnech připravuje na oslavu 502. výročí svého založení a zahájení turistické sezóny, které se uskuteční 4. července. Při této příležitosti stočí symbolických 502 lahví Staré žitné myslivecké Single Barrel a pro návštěvníky spustí exkurzní trasu.

Příprava výroční Staré žitné myslivecké Single Barrel započala už před osmi lety. „Chtěli jsme pro tuto událost připravit něco jedinečného. V roce 2012 jsme proto základ naší tradiční Staré žitné myslivecké uložili do vybraného sudu, v němž dříve odpočíval Cabernet Sauvignon. Po letech zrání teď tuto limitku za přítomnosti významných hostů ručně stočíme do symbolických 502 lahví, čímž podtrhneme tuto přes půltisíciletí trvající tradici výroby destilátů. Ta se s naší palírnou neodmyslitelně pojí už od roku 1518,“ říká ředitel prostějovského výrobního závodu Palírny U Zeleného stromu Michal Šoman.

Prémiová Stará žitná myslivecká Single Barrel je výjimečná tím, že nezraje v sudech po bourbonu ani sherry nebo cideru, ale právě po francouzském Cabernetu Sauvignon. „Vzácné sudy, v nichž byl tento limitovaný Single Barrel osm let uložen, pocházejí ze střední Francie z oblasti Limousin. V ústech se tak po ochutnání ukáže lehká ovocná sladkost s chutí černého rybízu a ostružiny. Konec je vytrvalý a jemně kouřovitý po tabáku se špetkou vanilky a sladkého sadového ovoce,“ vysvětluje vrchní palírník Roman Petruš, který se ručního stáčení pálenky osobně ujme.

Ve stejný den, tedy v sobotu 4. července, se také veřejnosti otevřou brány prostorů Palírny U Zeleného stromu a nejstarší palírna v Evropě tak zahájí novou turistickou sezonu. Po celý prodloužený víkend se mohou návštěvníci, kteří se chtějí dozvědět zajímavosti z více než pětisetleté historie a výroby tradiční Staré žitné myslivecké, od 14. do 18. hodiny vydat na exkurzní trasu v nově rozšířených prostorech historické budovy závodu. Okruh trvá 60 minut, poslední prohlídka začíná v 17 hodin. V ceně vstupného 250 Kč jsou zahrnuty čtyři ochutnávky výrobků Palírny, včetně právě stočeného vzácného Single Barrelu. Ten bude možné ochutnat pouze během těchto výročních dnů. Návštěvníci dále dostanou poukaz na 50 Kč do podnikové prodejny Palírny U Zeleného stromu. Počet osob na prohlídku je omezen, místo je třeba předem rezervovat na e-mailové adrese pavel.hampl@palirna.cz nebo telefonicky na čísle 777 528 549.

Redakce Gastro&Hotel