V;lednu otevřená restaurace Nota Bene zve na českou kuchyni v;moderním kabátě. Při návštěvě se proto můžete těšit na jídla připravovaná ze surovin, které se u nás pěstují nebo tradičně pěstovaly v;úpravě, která se pyšní jednoduchostí, šarmem a především skvělou chutí. To vše díky spojení talentovaného šéfkuchaře Lukáše Nevyjela, čerstvých surovin od farmářů a sedláků a naprosté absenci mrazáků, mikrovlnek a chemických dochucovadel v;kuchyni. Přijďte se podívat a zkusit, jak se vaří česky, aby to mělo švih. Nečekejte ale jídelní lístek, každý den se vaří z;toho, co právě přišlo a je čerstvé a to by stálý lístek zachytit nedokázal.

„Nota Bene jsme si otevřeli s;dlouholetým kamarádem Martinem Holbou, abychom mohli spojit dvě své vášně. Oba jsme měli restauraci, ale ani jeden jsme nemohli dělat přesně to, co nás baví. V;Nota Bene se proto spojila Martinova láska k;pivu a pivovarnictví a moje místy až obtížná potřeba vařit tak, jak se má. Vždycky jsem si říkal, že než vařit z;polotovarů nebo si to zjednodušovat na úkor jídla samotného, to raději nebudu vařit vůbec. A tak jsem v;Nota Bene prakticky od rána do noci,“ říká na úvod šéfkuchař restaurace Lukáš Nevyjel.

Hlavní specialitou je v;Nota Bene úplná absence stálého menu. Každý den se vaří z;toho, co právě dorazilo a je čerstvé. A když to dojde, tak se jednoduše objedná pro změnu něco jiného. „Vařit pořád dokola totéž je hrozná nuda. To, že můžu každý den zkusit něco jiného, je to, co mě na vaření baví a proč to dělám. Vždycky je překvapení, co ten den přijde a baví mě vymýšlet, jak to nakombinovat,“ vysvětluje Lukáš Nevyjel, proč zvolil u nás netypický koncept bez stálého lístku. Ve vtipu k;tomu ještě dodává: „Hodinu před koncertem často nevím, co budeme hrát.“

V;Nota Bene se můžete těšit na jednoduché, přímé vaření a vždycky máte jistotu, že vše, co dostáváte na talíř je zaručeně čerstvé a právě uvařené. „Nevaříme českou kuchyni ve smyslu ´vepřo knedlo´, ale českou ve smyslu ´z českých surovin´. Můžete si u nás dát třeba ratatouille, i když to zní francouzsky. Není tam totiž nic, co by bylo nečeské a není proto důvod se jí vzdávat ani v;české kuchyni,“ vysvětluje blíže Lukáš Nevyjel jeho chápání pojmu česká kuchyně. „Snažíme se všechny suroviny brát od lokálních dodavatelů, maso bereme z;menších farem hlavně ve středočeském kraji a co můžeme, to nakupujeme na farmářských trzích, které naštěstí máme několikrát týdně doslova za rohem,“ upřesňuje původ surovin šéfkuchař.

Důkazem vaření z;čerstvých surovin je především jedinečná chuť všeho, co vychází z;kuchyně. Pro ty, kdo se ale nedají zlákat jen chutí, může být důkazem i to, že v;kuchyni nenajdete jediný mrazák ani mikrovlnku. Takže co se přiveze, to se prostě sní.

A co v;Nota Bene můžete ochutnat v následujících týdnech?

Předkrm:

Marinovaný roastbeef s bramborovým salátem a pažitkovým pestem (130 Kč)

Hlavní chody:

Bylinkový pstruh s;chřestem, novými brambory a holandskou omáčkou (290 Kč)

Filet z candáta na másle s kus-kusem se sušenými rajčaty a bazalkou a bazalkovým pestem (325 Kč)

Hovězí loupaná plec na burgundské hořčici s bramborovou kaší a hnědými žampiony (240 Kč)

Králík na víně s farmářskou slaninou a perlovou cibulkou s jarní zeleninou (240 Kč)

;

Redakce Gastro&Hotel