V Botanické zahradě v Troji se křtila vína ročníku 2011

autor: | Čvn 6, 2012 | Novinky z Gastronomie

V minulosti se na území hlavního města Prahy a v jeho okolí nacházela celá řada vinic, z kterých pocházela výtečná vína. Do dnešních dnů se jich dochovalo pouze několik. Jednou z nich je; Vinice sv. Kláry spadající pod správu Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji. Zdejší vína jsou velmi ceněná jak znalci, tak laickými milovníky vína.

Vína se chlubí celou řadou ocenění. Není tedy divu, že křty a představení nových ročníků jsou tak vždy netrpělivě očekávány. Nejinak je tomu i v letošním roce. Dne 27. 5. 2012 proběhlo představení a křest vín ročníku 2011. Za “kmotry” byli tentokrát povoláni pánové herec a výtvarník Jan Kanyza a mistr etikety Jaroslav Špaček. Oba jsou známí jako znalci a milovníci vína s vřelým vztahem k Francii, zemi, která je skutečnou vinařskou velmocí.

Vína se křtila přímo na vinici, u historického viničního domečku. Historie samotné vinice sahá pravděpodobně až do doby Václava II., potvrzena prameny je z doby za vlády Karla IV. V roce 1925 byla zrušena a přeměněna na sad a v padesátých letech minulého století byla obnovena. Vinice je od roku 1995 v;péči botanické zahrady. Protože slouží také jako expozice, pěstuje se zde víno nejen na produkci, ale návštěvníci se mohou na vinařské naučné stezce seznámit se všemi u nás povolenými odrůdami stolními i moštovými. Součástí vinice je i historický vinařský lis z;roku 1901 i barokní kaplička sv. Kláry, která je dominantou nejen této vinice, ale i celé Troje.

V současné době je tato vinice s rozlohou 3,5 hektaru druhou největší vinicí v Praze. Produkují se zde jak vína odrůdová jakostní, tak vína přívlastková, která jsou odrůdově typická, lehká, svěží, harmonická a chuťově čistá.

Velkou událostí bylo pro všechny milovníky tohoto lahodného moku bylo představení historicky prvního slámového vína z pražských vinic – ročníky 2009 a 2010 -; v dubnu tohoto roku. Součástí Vinice sv. Klára je i naučná vinohradnická a vinařská stezka.

V minulém roce křtili vína ročníku 2010 herečka Zlata Adamovská a herec Petr Štěpánek. I v letošním roce je jedním z kmotrů herec. Jana Kanyzu znají filmoví diváci z celé řady kladných i záporných rolí, často se objevoval a objevuje v populárních seriálech. Kromě herectví se věnuje i výtvarnému umění. Víno je jeho další velkou láskou. Často se objevuje na akcích věnovaných vínu a vinařství a to jak v roli diváka tak i znalce.

Druhý letošní kmotr sice není herec, ale na televizní obrazovce a v rozhlase je častým hostem.;;;;;;;;; Ph. Dr. Ladislav Špaček je spisovatel, televizní novinář a moderátor, veřejnosti je znám hlavně jako popularizátor společenské etikety. I on patří k uznávaným znalcům a milovníkům vína.

Pánové Jan Kanyza a Ladislav Špaček křtili vína ;Ryzlink rýnský kabinet ročník 2011 a Rulandské modré rosé Pozdní sběr ročník 2011. Kromě nich byla ale představena i další vína, z nichž některá získala významná ocenění.

Například Rulandské modré 2011 ve výběru z;hroznů bylo oceněno stříbrnou medailí Jarovín Rosé, stříbrnou medailí na výstavě vín Zlechov a stalo se Championme výstavy vín v;Rohozci. Rulandské šedé 2011 ve výběru z;hroznů ;bylo oceněno zlatou medaili na Prague wine trophy

Letošní křest a představení vín ročníku 2011 se vydařily nejen díky vybraným vínům a podmanivé atmosféře vinice, ale i díky vzácným hostům. Věra Bidlová z;botanické zahrady k;tomu dodává: “Díky neuvěřitelně teplému podzimu roku 2011 můžeme představit nejen vína suchá, ale i polosuchá a polosladká. Věřím, že si každý z;návštěvníků v;naší nabídce vybere, co je milé. Pro botanickou zahradu je ctí, ;že se kmotry vín pro tento rok stali dva skuteční znalci a džentlmeni. Teď už nám nezbývá než doufat, že příroda bude letos vinařům příznivě nakloněna, a že se zde v příštím roce opět sejdeme ke křtu a představení vín alespoň tak dobrých, jako byla ta dnes představená.”;