V Botanické zahradě hl. města Prahy bylo pokřtěno historicky první slámové víno z pražských vinic

autor: | Dub 26, 2012 | Novinky z Gastronomie

Nejkrásnější a nejznámější pražská vinice – Vinice sv. Kláry – spadající pod správu Botanické zahrady hl. m. Prahy v;Troji včera slavnostně představila a pokřtila historicky první slámové víno z pražských vinic. Jelikož to byla událost opravdu výjimečná, slavnostního křtu se ujal primátor hl. města Prahy, Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Poprvé tak ochutnal společně s novináři slámového víno – ročník 2009 a 2010. První slámové víno z Botanické zahrady si bude mociveřejnost zakoupit koncem příštího týdne. K prodeji bude ve viničním domku nacházejím se uprostřed této nádherné vinice.

;

Slámové víno vzniká mnohem náročnějším procesem než ostatní vína. Vyznačuje se hlavně několikanásobně vyšším obsahem cukru. Název slámové víno vzniklo na základě toho, že se hrozny uchovávaly v bedýnkách vystlaných slámou. Víno je typické svým vysokým obsahem cukru a výraznou plnou chutí. Vzniká z velmi zralých hroznů, které po sklizni ještě tři měsíce uskladněné dozrávají, vysychají a sládnou. Poté už je jejich zpracování stejné jako u klasických vín. Slámové víno bude ke koupi ve dvoudecilitrových lahvích po 480 Kč za jednu láhev.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Představovaná slámová vína:

;

Cuvée: 50:50%

Ryzlink vlašský

Tramín červený;

2009

Slámové víno

Česká vinařská oblast, Mělnická podoblast, Vinařská obec Praha, Viniční trať Svatá Klára

Bílé , sladké víno

Zbytkový cukr:;134,3/l

Celkový obsah kyselin: 6,0 g/l

Obsah alkoholu: 11,0%

Tohoto vína bude vyrobeno;cca 200;ks 200 ml lahví.

Velmi robustní víno s vůní růží, velmi vyzrálého žlutého ovoce a hrozinek přecházející do chuti.

Hrozny pro výrobu tohoto vína byly sklizeny v listopadu 2009, ležely tři měsíce v malých bedýnkách vystlaných slámou na půdě viničního domku a následně byly lisovány na šetrném, pneumatickém, membránovém lisu. Cukernatost vylisovaného moštu byla 45°ČNM (45kg fruktózy ve 100 litrech moštu).

;

Cuvée: 50:50%

Ryzlink vlašský

Tramín červený

2010

Slámové víno

Česká vinařská oblast, Mělnická podoblast, Vinařská obec Praha, Viniční trať Svatá Klára

Bílé, sladké víno

Zbytkový cukr:;126,1g/l

Celkový obsah kyselin: 7,5 g/l

Obsah alkoholu: 11,5%

Tohoto vína bude vyrobeno;cca 350;ks 200 ml lahví.

Svěží a přitom tělnaté víno s;velmi příjemnou vůní růží a citrusových plodů. V;chuti se nachází přezrálé hrozny se silnou hrozinkovou dochutí. Hrozny pro výrobu tohoto vína byly sklizeny na počátku listopadu 2010, ležely tři měsíce v malých bedýnkách vystlaných slámou na půdě viničního domku a následně byly lisovány na šetrném, pneumatickém, membránovém lisu. Cukernatost vylisovaného moštu byla 33°ČNM (33kg fruktózy ve 100 litrech moštu).

;

Vinice sv. Kláry je svojí rozlohou 3,5 ha vinicí v;Praze druhá největší a jednoznačně nejznámější. Za zmínku stojí také to, že se řadí mezi chráněné památky. Existovala pravděpodobně již v;dobách Václava II, určitě za vlády Karla IV. Vinice se zde na slunném jižním svahu nacházela až do roku 1925, poté se změnila na sad a vinicí se opět stala v;50. letech minulého století. V;roce 1995 byla svěřena do péče Botanické zahradě. V;roce 2003 bylo navázáno na mnohaletou tradici výroby vín, přičemž zpracování hroznů probíhalo až do roku 2008 ve vinařství v;Chlumku na Mělníku. V;září 2009 byla sklizeň poprvé zpracována přímo na vinici v Expozice výroby vína vybavené nejmodernější technologií v;Praze.;

;

Široký sortiment révy vinné se na Vinici sv. Klára dělí na produkční a ukázkovou část. Produkční část obsahuje tyto odrůdy – Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau, Sauvignon, Muškát moravský, Tramín červený, Rulandské šedé, Modrý Portugal a Rulandské modré. V;ukázkové části najdou návštěvníci sortiment téměř všech moštových odrůd révy vinné povolených v;České republice a kolem padesáti odrůd stolních – venkovních i skleníkových, různých velikostí a barev.

;

Zdejší víno získalo řadu ocenění, nejúspěšnější byl rok 2010 za sklizeň roku 2009. Např. na Vinum Juvenale; Zlatá medaile za Frankovku – klaret a Zlatá medaile za Bílé z;botanické. Na Valtickém koštu Stříbrná medaile za Müller Thurgau, kabinetní víno. Na Weinfest; Mělník 2010 Zlatá medaile za Bílé z;botanické a Stříbrná medaile za Ryzlink vlašský. Na Weinparade Poysdorf 2010 Zlatá medaile za Rulandské šedé, výběr z;hroznů. Na Promenádě červených vín Valtice Zlatá medaile za Modrý Portugal – rosé.

Ročník 2011, který bude nalahvován do konce prvního pololetí bude nepochybně také velice úspěšný.

;