Unikátní On – Line aukce společných děl vinařů a umělců je otevřena Veřejnosti

autor: | Dub 2, 2012 | Novinky z Gastronomie

V;závěru minulého týdne byla zahájena první elektronická dražba vín finalistů Vinařství roku 2011, která je ve své tradiční podobě již stálou součástí prestižní vinařské soutěže pořádané Svazem vinařů ČR. Do aukce jsou zařazeny kolekce vín povýšené na umělecká díla předními českými výtvarníky. Veřejnost se může zapojit do její on – line verze prostřednictvím webu Vinařství roku 2011 (www.vinarstviroku.cz) až do 6.dubna 24:00 hod. Výtěžek poputuje na konto obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius.

;

Charitativní aukce doposud vždy probíhala až v rámci slavnostního galavečera. Třetí ročník prestižní vinařské soutěže o titul Vinařství roku 2011 je specifický tím, že se poprvé může zapojit také veřejnost, část předmětů vydražit prostřednictvím elektronické aukce a přispět tak na dobrou věc. Úspěšní dražitelé navíc budou mít příležitost zúčastnit se 12. dubna 2012 ve Velkém sále pražské Lucerny slavnostního večera, na kterém bude výtěžek předán zástupcům společnosti Dialog Jessenius.

;

Draženými položkami jsou v tomto případě unikátní kolekce špičkových vín od finalistů prestižní soutěže o titul Vinařství roku 2011, kterými jsou vinařství Vladimíra Tetura, Františka Mádla, Miroslava Volaříka a společnosti Znovín Znojmo a.s., Moravíno s.r.o a Vinné sklepy Valtice, a.s. Jejich vína prostřednictvím různých výtvarných technik upravili nebo doplnili na originální umělecká díla přední čeští umělci Iva Hüttnerová, Bára Srncová, Kristian Kodet, Boris Jirků, Stanislav Žampach, Sára Saudková, Vlasta Kanovcová a mnoho dalších.; Celkem na projektu letos spolupracuje více než dvacítka známých umělců z různých oborů, počínaje akademickými malíři, sochaři, fotografy, designéry, řezbáři až po umělecké kováře či hudebníky.

;

„Miluji moravská vína s příběhem i historií. Jsem rád, že můžu pomoci, podílet se, na dobré věci,“ uvádí malíř a sochař Boris Jirků důvod, který se do projektu zapojuje opakovaně. “Navíc loni jsem si to užil až do konce. Něco nového jsem se dozvěděl, něco nového jsem ochutnal, potěšil oko, chřípí i patro, srdce, játra, ledviny /prostě celého člověka/ a navíc duši zpěvem s přáteli při cimbálu. Byl to poetický večer.“ vzpomíná na loňský slavnostní večer.

;

Výtěžek elektronické i klasické aukce stejně jako v minulých letech poputuje na charitativní účely. Tentokrát na konto obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius, která usiluje o zajišťování informovanosti pacientů s dlouhodobými a těžkými chorobami a přispívá ke zlepšení komunikace s lékaři v těžkých situacích, do nichž se díky onemocnění dostávají oni i jejich příbuzní. K těm nejzávažnějším civilizačním chorobám posledních let patří kardiovaskulární onemocnění, která jsou v rámci EU nejčastější příčinou úmrtí. „Neocenitelnou pomocí je pro nás nejen finanční dar, ale také podpora našeho úsilí, o němž se zatím na veřejnosti mnoho neví. Jsme proto velmi rádi, že se díky projektu Vinařství roku 2011 dostaneme více do povědomí a dokážeme, že má naše práce smysl,“ doplňuje doc. Petra Tesařová, předsedkyně správní rady Dialog Jessenius.;

;

Tváří této nadace je v rámci projektu Vinařství roku 2011 přední český i mezinárodně uznávaný odborník v oblasti kardiologie prof. MUDr. Milan Šamánek, Dr.Sc. Ten kromě svých lékařských úspěchů proslul jako propagátor umírněného pití vína, které podle něj svědčí srdci a cévám a prospívá zdraví. Svá zjištění v této oblasti popsal i v knize „Víno na zdraví“ oceněné v loňském roce v Paříži jako nejlepší česká a druhá nejlepší kniha na světě v kategorii „víno a zdraví“. Za ni také obdržel v loňském ročníku Vinařství roku ocenění Vindemia libri 2010, za nejlepší literaturu propagující víno.

;

V;předchozích dvou letech putoval výtěžek z;dobročinné aukce na konto Centra Paraple, v;roce 2011 byla celková hodnota finančního daru 200;000,- Kč. Nejdražším dílem se stal unikátní kovaný stojan na vína od uměleckého kováře Vítězslava Stoklasy vydražený za 41 tisíc korun.;