Unikátní láhev Moët & Chandon z roku 1921 vydražena za 301 921 Kč pro nadaci Olgy Havlové na podporu seniorů

autor: | Zář 3, 2012 | Novinky z Gastronomie

Jediná láhev šampaňského Moët Chandon z roku 1921, představená v proslulém Bugsy’s baru v rámci světově unikátního projektu Chronologie de Champagne, má nového majitele.Ten v tiché dražbě za tento unikát nabídnul 301 921 Kč. Čistý výtěžek bude majitelem Bugsy’s baru Václavem Vojířem věnován Nadaci Olgy Havlové na podporu seniorů.

Myšlenka nabídnout hostům jedinečnou sbírku ročníkových vín ze Champagne vznikla, když Václav Vojíř navštívil sklepy Moët Chandon, kde odpočívají pouze ty nejvzácnější ročníky v počtu několika kusů. Vína v kolekci Chronologie de Champagne přišla přímo ze sklepů, tedy s největší zárukou kvality. A navíc mnohá z vín byla po celou dobu své existence v kontaktu s kvasinkami a odstřelena speciálně až pro Bugsy’s bar.

Unikátní Moët Chandon Grand Vintage 1921 dozrávalo na kvasinkách neuvěřitelných 90 let a navíc se jedná o jeden z nejlepších ročníků minulého století, což z něj dělá opravdovou raritu. Zážitek z tohoto vína umocňuje i fakt, že i lahev je stejně stará jako víno samotné a tudíž trpí nejrůznějšími nerovnostmi a povrchovou patinou. „Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové usiluje o to, aby senioři mohli zůstat co nejdéle ve svém přirozeném domácím prostředí. Z tohoto důvodu výtěžek použijeme na úhradu pečovatelské služby v domácnostech seniorů. Tato služba je málo podporovaná, přednost dostávají domovy pro seniory, kde ne každý může prospívat.

Pečovatelská služba potřebuje zdravotnický materiál a různé rehabilitační a kompenzační pomůcky pro seniory,“ MUDr. Milena Černá, ředitelka nadace. Tento ročník, který je v pořadí šampaňského domu Moët Chandon dvacátý třetí, je považován za nejlepší vintage 20. století v Evropě. Výrazná chuť ovoce přetrvává i přes věk tohoto vína, koncentrovaná ale stále vibrující, doplněná příchutí nugátu a moka. Vyváženost a koncentrace této vintage perfektně zachycuje radost ze života dynamických dvacátých let minulého století.

Dům Moët Chandon zatím ze sklepů uvolnil jen dvě lahve, druhou lze najit v hotelu White 1921 v Saint Tropez, který vlastní majitel luxusní skupiny LVMH, Bernard Arnault.;;