Jako koncept existovala umělá inteligence už v 50. letech 20. století. V posledním desetiletí prošla obrovským vývojem až do fáze, že začala být použitelná v praxi.

Stále je před námi ale spousta let zkoušení a praxe, testování, jestli a do jaké míry zákazníci umělou inteligenci ve službách přijmou nebo v jaké situaci by už raději komunikovali s živým člověkem.

Někdy o ní ani nevíme

Možná už ji kolem sebe ani nevnímáme, ale je tu s námi stále intenzivněji. Umělá inteligence za nás pracuje dnem i nocí, zjednodušuje nám každodenní činnosti, a když se nám nechce přemýšlet, ani to už dělat nemusíme, dokáže myslet za nás a všechno nám napovědět, stačí ji vyvolat podobně jako džina z lahve. Chtě nechtě ji přes svůj práh musí v menší nebo větší míře pustit každé odvětví, když chce obstát v konkurenci. Kouzelné slovíčko dnešní doby je totiž PERSONALIZACE, a té lze dosáhnout pouze zapojením chytrých technologií. Narážíme na ni na každém kroku a náš obor není výjimkou.

Ve službách HoReCa

Jak může být umělá inteligence prospěšná v hotelech? Oproti lidem je schopná pracovat nonstop a relativně bez chyb. Dokáže ušetřit čas personálu, který se může věnovat něčemu jinému, a stejně tak zákazníkovi, kterému ušetří třeba nutnost postávat ve frontě, umí poskytovat stále stejně dobrý servis, na který se může zákazník spolehnout. Právě na kvalitě servisu stojí a padá reputace hotelů a restaurací. A v tomto ohledu nabízí umělá inteligence nekonečné možnosti. Jen si vezměte, kolik informací už teď víte o vašich hostech a jaké další možnosti se nabízejí, abyste o nich zjistili mnohem víc. Potom už stačí zadat data do systému a hostovi ušít jeho pobyt na míru. Kde všude lze ještě na umělou inteligenci v hotelech narazit?

Služby zákazníkům

Pokud host potřebuje vyřešit nějaký jednoduchý problém, může mu v tom pomoci právě robot. Prvního takového elektronického krasavce začal využívat hotel Hilton a jeho jméno je Connie (podle zakladatele hotelu, Conrada Hiltona). Přesné odpovědi na vaše otázky dostanete bez dlouhého čekání a také tam je moment překvapení – kdy se vám poštěstí pohovořit s robotem… Connie mění svou barvu očí podle toho, jakou emoci potřebuje předat, když mluví, používá gesta. Snaží se hostu maximálně přizpůsobit a čím víc s hostem mluví, tím lépe jí to jde.

K podobnému účelu se dají využít také informační elektronické panely, které ale už nikoho nepřekvapí a kvůli dotykové obrazovce se hůře udržují v čistotě, zvlášť v dnešní době zvýšených hygienických standardů.

V České republice začal úplně první robot vítat hosty v pražském hotelu Pyramida v roce 2018. Pepper je sympatický pomocník hostů, seznámí je s hotelovými službami a dá jim tipy na zajímavá místa v Praze, která by si neměli nechat ujít. Robot měří metr dvacet a váží 28 kg. Má v sobě zabudovány dvě HD kamery, čtyři mikrofony, 3D senzor, dotykové senzory na rukou a nohou a tři nárazníkové senzory.

Analýza dat

Umělá inteligence dokáže efektně a rychle zpracovat data získaná od hostů nebo potenciálních zákazníků a využít je tam, kde je potřeba. Díky tomu může například hotel vylepšit konkrétní služby a reagovat na aktuální trendy. Může například zjistit, které rádio hosté nejčastěji poslouchají a nastavit ho jako defaultní. Stejně tak se dají sledovat naplánované konference v okolí či významná sportovní utkání a reagovat na to upravením cen ubytování.
Tento systém je také používaný v letecké dopravě. Lze také nastavit automatické stahování hodnocení vašeho ubytování hosty ze serverů, jako je Tripadvisor a podobných. Z toho se dá například zjistit, jestli hosté preferují podávání hotelové snídaně nebo večeře a upravit nabídku podle poptávky. Britský hotel Dorchester Collection díky sběru dat zjistil, že velké procento lidí žádá úpravy nabídky jejich snídaňového menu. Díky této zkušenosti hotel zrušil pevné snídaňové menu a hosté si sami mohou objednat snídani na míru.

Systém propojení dat

Pokud ubytovací zařízení nabízí mnoho doplňkových služeb s nutností rezervace, orientaci v nich usnadní aplikace, ve které hosté uvidí obsazenost jednotlivých stanovišť a najdou možnost okamžité rezervace. Zvolené akce systém hostům vždy připomene.

Chatbot a Voicebot

Tito chytří průvodci, kteří jsou už součástí mnoha e­‑shopů, pomáhají v orientaci na webu a dokážou zodpovědět základní otázky zákazníků. Na voicebota můžete mluvit a lze ho naprogramovat tak, že i on bude odpovídat lidským hlasem. Popovídat si s ním lze i po telefonu. Postavičku obou robotů si necháte od grafika navrhnout tak, aby korespondovala s image vaší firmy. Tito elektroničtí pomocníci mohou hosta provést celou rezervací pobytu. Když otevřete web ubytování, na kterém je aktivní chatbotový překladač, systém rozpozná, z jaké země pocházíte a přeloží web do vašeho jazyka.

Robotické zavazadlo Travelmate

Vynález, který potěší všechny, kdo se na svých cestách nechtějí vláčet s těžkými kufry. Toto chytré zavazadlo nepotřebuje, aby ho někdo poponášel, vystačí si samo a bude vás sledovat jako pejsek. Má v sobě zabudovaný antikolizní systém a dokáže se otáčet o 360°. K dostání je již od 750 dolarů.

Robot jako komorník

Užití robotů nezná mezí, v ubytovacích zařízeních mohou hostům posloužit jako moderní komorníci, odnést jim zavazadlo nebo je navigovat až do pokoje. Hudba blízké budoucnosti bude možnost inteligentní konverzace s roboty a s tím spojená možnost svěřit se jim se vším, co hosta trápí a nemá možnost to říct nikomu jinému.

Chytré pokoje

Host může ovládat zařízení pokoje, aniž by vstal z postele, přes aplikaci ve svém telefonu nebo tabletu: rozsvěcení a zhasínání všech světel, roztažení záclon, klimatizaci, teplotu v pokoji, přivolání pokojové služby. Samozřejmostí je zapnutí televize, nastavit se také dá možnost personalizovaného výběru hudby či placené filmotéky. Hlasové ovládání je také možné, a to díky Amazonu Echo, zařízení, které reaguje na zvuk. První, kdo tuto technologii využil, byl majitel luxusního hotelu Wynn v Las Vegas, který ji v roce 2016 nainstaloval do svých 4748 hotelových pokojů jako něco „navíc“. Mezi prvními, kdo této novince otevřely dveře, byl také Clarion Hotel Amaranten ve Švédsku.

Eko pokoje

Potřeba šetřit zdroje a zabraňovat plýtvání je stále větší a spousta hostů již hledá ubytování, kde se klade důraz na udržitelnost. Chytré technologie mohou navíc pomoci ušetřit peníze, například pomocí různých detektorů. Když se v pokoji svítí a venku se rozední, světla se automaticky ztlumí.

Interaktivní chytré mapy v hotelích

Další pomocnou a zároveň zábavnou věcí pro hotelové hosty, případně cestující na letištích, je interaktivní nástěnná mapa propojená s aplikací v telefonu. Když na ni telefon namíříte, dozvíte se aktuální informace o místních turistických atrakcích nebo zajímavých místech, stejně tak otevírací doby restaurací, muzeí atd.

Nahrazení klasických klíčů

Je jen otázka času, kdy budou hosté ještě dostávat k hotelovým pokojům klíče. Jako alternativa se sice někde používají plastové karty, ty ale nepatří mezi příliš oblíbené, jejich magnetický pruh se dá naklonovat a navíc jsou neekologické a nehygiencké. Jako další možnost přichází v úvahu mobilní hotelový klíč, jehož první verze spatřila světlo světa již před deseti lety. V současné době má více než milion hotelů nějakou verzi zámku, která podporuje digitální klíč vygenerovaný mobilním telefonem. Pokud je v jednom pokoji ubytováno několik osob, některé hotely povolí instalaci klíče pouze do jednoho mobilního zařízení a ostatní členové dostanou karty. A jak odemykání mobilem funguje? Předpokladem je instalace hotelové aplikace. Některé aplikace otevřou pokoj po kliknutí na tlačítko v telefonu, u jiných stačí mobil přiložit k zámku.

Otevírání pokojových dveří mobilem má ale několik háčků. Systém musí být dobře zabezpečený, aby se do něj nedostali hackeři a neměli šanci vytvořit si náhradní klíč. Aplikace, které si hosté stahují, musí zaručovat bezpečnost. Hosté se nesmí bát, že bude kvůli ní jejich telefon ohrožen nebo ho zapomenut v pokoji, což se ale stává málokdy.

Místo klasické recepce systém Mews

Richard Walter, zakladatel českého start­upu, sklízí úspěchy u nás i ve světě se svojí aplikací na správu rezervací, check­‑inů a dalších požadavků. Hosté si mohou rezervovat hotel, zaplatit ho, registrovat se na místě a objednat služby během pobytu. Systém dokáže analýzou uložených objednávek celého řetězce hotelů navrhnout úspory a také tvorbu nových cen. Místo, kde byla recepce, může hotel nově využít pro zatraktivnění pobytu hostů. Třeba v jednom holandském hotelu udělali z recepce tetovací salon.

Redakce Gastro&Hotel