Určitě nejúspěšnější carvingovou účast od prvních startů v roce 2000 zaznamenal český a slovenský carving. Soutěž poprvé byla rozdělena dle nových pravidel do tři kategorií.

Klasický carving ze zeleniny jako jsou dýně, melouny, atd – K1, 3D carving s konstrukcemi uvnitř – K2 a live carving – K3. Účast ve druhé kat. byla letos slabší při velké neúčasti specialistů z Thajwanu, kde nenarost potřebný materiál jako v minulých letech.

Naši řezbáři volili samozřejmě K1 a ve velké míře se zaměřili na jemné řezání „thajský styl“, který často vedl na minulých soutěžích k cestě směrem výše. Ale postupně se přitvrdilo v hodnocení, kde vše musí být naprosto přesné, jemné, zachovaný standard na celé práci. Takže se nevyplácelo něco natahovat dlouhými řezy. To většinou shodilo práci o medaili níž.

Nerozhodovalo nakonec ani množství práce, ale udržení kvality v celém výrobku.

Třetí den byl z pohledu kvality řezání jasně nejlepší a to soutěžilo sedm zástupců našeho týmu. A výsledek byl skvělý. Zlato brala Klára Harvánková, stříbro Patrik Smaha, Martina Jankovičová, Anna Strnadlová, bronz Martina Koumarová a Oto Hvizdák /zlatý z roku 2004/. Pěkný a zajímavý výrobek se snahou o 3D předvedl Lubomír Staňák, bohužel bral jen diplom.

Druhý den úspěch týmu dovršila zlatem Tereza Buchtová, která sklidila při ceremoniálu největší aplaus pro jednotlivce. Navíc řeže 23 měsíců.

V absolutním pořadí K1 byli naši řezbáři 6., 7., 10., 13. místě….zlato bralo jen 8 řezbářů. Mimochodem 8. Somlux Ouklai byl 2. v absolutním pořadí live.

Live carving, který je velmi sledovanou a atraktivní disciplínou, úspěch ještě podtrhl a vynesl výš. Po velkých komplikacích s přihláškou Vojty Petržely, se nakonec podařilo vyjednat první den, že pokud někdo nepřijde 2.den na start, smí Vojta startovat. A opravdu musel čekat 5 min do startu, zda bude moci zasednout v 9 h po předchozím náročném dni s juniorským týmem ke stolu. Další už byli připraveni. Cíl byl jasný, ustát únavu a zkusit postup do finále. A to se nakonec podařilo nejen Vojtovi, ale i Kláře Harvánkové.

Ve finálovém kole s menší únavou podali oba dva podstatně lepší výkony a nakonec z toho bylo zlato pro Petrželu a stříbro pro Harvánkovou. Zlato je malý zázrak, protože se sčítají oba dny a musíte dát opravdu velmi pěkný výrobek. Celkově to bylo nakonec v absolutním pořadí 3. a 8.místo.

Český carving měl částečně podíl i na dvou stříbrných medailích teprve 15 letého Umasankara Yeshwantha Kumara z Indie, který se připravoval na K1 a K3 v Benešově ve studiu Czech Carving Studia. Měl i tým pomocníků, kde mu pomohl radami a při dopravě další člen týmu zkušený Miloš Turek. Nakonec z toho bylo 2x stříbro a 6.místo v live a 14. V kompozicích. Yeshwanth přidal ještě 2x stříbro v cukrářské artistice…ještě o něm jistě uslyšíme, na 15-letého chlapce fantastický výsledek.

V komisi pro kat. K1 a K2 poprvé na olympiádě měl zastoupení český carving. Spolu s Alexem Neumayerem z Rakouska a Ke Ming Tsungem z Thajwanu byl Luděk Procházka. Zkušenosti z práce na vrcholné soutěži jistě mohou pomoci našim soutěžícím. Je dobré získávat informace a pohledy jiných komisařů. Je to stejné jako získat zkušenosti na soutěžích.

Velkou pochvalu zaslouží celý tým, který měl nejen úspěch, ale působil jako opravdový tým, který se umí podpořit a vzájemně si pomoci.

CZECH SLOVAK CARVING TEAM

Redakce Gastro&Hotel