O prestižní titul Vinařství roku 2020 se utká devět nejlepších vinařství, vždy tři vinařství v jedné ze tří kategorií. A v každé kategorii figuruje kandidát z VOC Znojmo.

Devět finalistů bylo pečlivě zvoleno odbornou porotou složenou z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu. Následně komise posoudí přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry finalisté naplňují stanovená soutěžní kritéria, vybere ze tří malých, středních a velkých vinařství vítěze každé kategorie a z nich pak držitele titulu pro absolutního vítěze, tedy Vinařství roku 2020.

A která vinařství VOC Znojmo se probojovala mezi devět nejlepších?

 • Malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)

·Vinařství Piálek & Jäger s.r.o.

 • Střední vinařství (produkce 50.001 – 250.000 l/rok)

·THAYA vinařství, spol. s r.o.

 • Velká vinařství (produkce nad 250.000 l/rok)

·Vinařství LAHOFER, a.s.

„Věřím, že naše vinařství mají na to, aby soutěž vyhrála. Všichni tři finalisté udělali obrovský krok vpřed pro rozvoj vinařství a vinařské turistiky na Znojemsku, což by nemělo zůstat bez povšimnutí,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.

Na výsledky 11. ročníku soutěže, pořádané Svazem vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje, si musíme počkat do 4. února. Slavnostní vyhlášení tentokrát proběhne naživo online formou na webu a sociálních sítích soutěže. I v online podobě se moderování zhostí Marek Eben.

„Vinařství, která se letos dostala do finále, splňují hlavní myšlenku soutěže, tedy aby dlouhodobě vynikala v oboru a posouvala ho stále kupředu,“ přiblížil soutěž JUDr. Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR. „Absolutním vítězem se pak stane vinařství, jehož kvalita aktivit se nejvíce vztahuje k danému roku. A složení finálové devítky napovídá, že se i letos dočkáme po všech stránkách prvotřídního vítěze.“

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice, a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet vinařství.

 1. DOBRÁ VINICE vinařství s.r.o. dobravinice.cz
 2. Josef Dobrovolný – Vinný sklep www.vinarstvi-dobrovolny.cz
 3. Vinařství Piálek & Jäger s.r.o. pialek.cz
 4. THAYA VINAŘSTVÍ, SPOL. S R.O. vinarstvithaya.cz
 5. VÍNO VANĚK s.r.o. tel.: 603 324 194, 604 566 175
 6. Vinařství LAHOFER, a.s. lahofer.cz
 7. Vinařství Líbal, s.r.o. vinolibal.cz
 8. Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o. spalek.bio
 9. Vinařství WALDBERG s.r.o. waldberg.cz
 10. Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. vslechovice.cz
 11. VINO HORT, s.r.o. vinohort.cz
 12. Zemědělské družstvo Hodonice zdhodonice.cz
 13. ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. znovin.cz
 14. Vinařství Sádek, s.r.o. vinarstvi-sadek.cz
 15. VINICE – HNANICE, s.r.o. vinice-hnanice.cz
 16. Vinařství HANZEL vinarstvihanzel.cz
 17. Arte Vini spol. s.r.o. artevini.cz
 18. Josef Kořínek josef-korinek.cz
 19. AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o. ampelos.cz
 20. Lukáš Kovalský-Vinařství SIMENON vinarstvisimenon.cz

Redakce Gastro&Hotel