Trh s vínem v ČR vyrostl v roce 2016 o dvě procenta, letos se čeká podobný růst

autor: | Úno 22, 2017 | Novinky z Gastronomie | 0 komentářů

Pozitivní hospodářský vývoj se promítá rovněž do trhu se zahraničním vínem. Podle odhadů vzrostla v roce 2016 spotřeba tichého a perlivého vína o 2 % proti roku předchozímu. Do České republiky se loni dovezlo přibližně 90,5 milionů litrů vína, pro letošek se opět očekává mírný růst v řádu jednotlivých procent. „Nejvýznamnější navýšení očekáváme u perlivého vína, jehož se loni do Česka dovezlo kolem 3,9 milionu litrů. Během roku 2017 bychom se v této kategorii vína mohli dočkat až desetiprocentního nárůstu,“ upřesňuje Martin Nejedlý, šéf distribuční společnosti Premier Wines & Spirits.

Boom zažívají všechny druhy perlivého vína

Kromě italského prosecca jde také o kvalitní španělskou cavu a pravá champagne vína. „U šampaňských letos předpokládáme růst trhu až o 17 procent. Češi začali po letech více objevovat kvalitní produkty a prémiové značky,“ říká Martin Nejedlý, který se jako investor dlouhodobě pohybuje na světové vinné burze v Londýně. V případě tichých vín se u nás nejlépe daří dovozu produktů italských vinařství, hlavně díky sílící popularitě Toskánska. „Spotřebitelé více upřednostňují také francouzská vína, pozorujeme zvyšující se zájem o oblast Burgundska a Alsaska,“ dodává Nejedlý. Naopak klesající spotřeba v poslední době provázela zejména španělská vína. Sestup by se však měl stabilizovat kvůli rostoucí oblibě zmiňované perlivé cavy. V roce 2017 s největší pravděpodobností posílí také popularita vín z Chile, Argentiny a Nového Zélandu. Důvodem je stabilně vysoká kvalita za stále příznivou cenu, která se nicméně pohybuje průměrně o 20 až 30 % výše než cena evropských vín. Zájem o produkci jihoamerických či novozélandských vinařů se tak v Česku zatím zdaleka nepřibližuje spotřebě vín z Evropy.

Silná poptávka zůstává v České republice po luxusních investičních vínech

V posledních letech stoupala hodnota většiny špičkových vín v čele s burgundským Grands Crus. Loni se k trendu investičních vín přidalo i Bordeaux, které průměrně narostlo o 23 %. I letos čeká investiční vína pravděpodobně dobrý rok. „K sílící poptávce o ta nejlepší vína přispívá dobrá ekonomická situace, stále se rozšiřující základna milovníků kvalitního vína po celém světě a potřeba hledání alternativních investic v prostředí dlouhodobě nízkých úrokových sazeb,“ uzavírá Martin Nejedlý.

 

Text a foto: relativepr.cz