Ať už jste hotel, restaurace nebo malý bar, kavárna či bistro, všichni se potýkáte s akutním nedostatkem personálu, případně s často měnícím se personálem. Velmi přísné pandemické restrikce v loňském a letošním roce zapříčinily velký odliv pracovní síly z oboru gastronomie a služeb. Dalším faktorem může být najímání pracovníků dle sezónního provozu. Majitelé provozů, kteří se chtějí vyhnout kompromisům, spoléhají na moderní multifunkční technologie.

Odliv pracovníků je asi největší výzvou gastronomie současnosti. Díky uzavření restaurací v době pandemie mnoho zaměstnanců tento obor kompletně opustilo a našlo si v jejich očích stabilnější práci. Mnoho restaurací také nebylo schopno si zaměstnance držet z důvodu poklesu tržeb a vysokých nákladů na udržení restaurace v provozu. Navíc ne všechny podniky byly schopné rychle zareagovat a změnit koncept nabízených služeb. Částečně také proto, že jim to jejich kuchyňská technologie nedovolovala. Po znovuotevření bylo důležité rychle navázat tam, kde se skončilo. To ale nemůže být na úkor kvality. Multifunkční varné systémy RATIONAL jsou na tyto výzvy připraveny.

Díky tomu, že konvektomat iCombi Pro a multifunkční pánev iVario společně nahrazují konvenční spotřebiče, jako jsou sporáky, grily, fritézy, varné kotle a tlakové hrnce, není zapotřebí mít na každém úseku v kuchyni jednoho kuchaře. Kuchyně zárověň těží z nastavených procesů, díky kterým varné systémy pracují nezávisle a automaticky upravují varný proces v závislosti na stavu pokrmu. Nezáleží na tom, jestli chcete připravit v konvektomatu 10 nebo 100 řízků. Inteligentní systém rozpozná množství a velikost a upraví varný proces dle potřeby, tedy upraví čas přípravy, teplotu a vlhkost ve varné komoře či dokonce rychlosti ventilátorů. Zařízení jsou také velmi flexibilní a pokud je podnik nucen změnit menu nebo koncept, nemusí již řešit nákup nových zařízení a spotřebičů, protože má už takové, které si s tím poradí. Důležitou vlastností je také intuitivní ovládání. Personál se často mění a zaučení je časově náročné? Díky intuitivnímu ovládání je proškolení personálu velmi rychlé. Kuchař nebo i pomocný personál se lehce na displeji orientuje díky názorným ikonám, dotykovému displeji a rozhraní, které je velmi podobné chytrým telefonům.Zařízení si také samo řekne, pokud je potřeba zásah obsluhy. Mezitím může personál svoji energii a čas investovat do jiných částí přípravy a také hostům.

Intuitivní ovládání není jediné, které pomáhá nezkušenému personálu se lépe orientovat. Funkce MyDisplay umožňuje uložení postupů receptů, které se zobrazí na displeji stiskem jednoho tlačítka. Obsluha pak jen uvidí obrázek konkrétního pokrmu a dalším stisknutím varný proces spustí. Takto si můžou být zaměstnanci jistí, co dělají a zároveň se tak minimalizují chyby. Váš šéfkuchař jednoduše recepty vytvoří a uloží je do daného varného systému a může si být jist, že i za jeho nepřítomnosti dostanou hosté pokaždé ten stejný výsledek. Navíc vše může udělat také na dálku díky digitální správě kuchyně a receptů ConnectedCooking.

Varné systémy RATIONAL šetří čas také z hlediska údržby a čištění. Už žádné časově náročné čištění konvektomatu od zbytků jídla, mastnoty a zápachu. Konvektomat se sám vyčiští a dokonce navrhne, jaký program čištění zvolit. U ultrarychlého čištění je za 12 minut hotovo a konvektomat je kompletně znovu připraven. Multifunkční pánev nezůstává pozadu a díky vysoce nepřilnavému povrchu který nepřipaluje, je čištění záležitostí několika minut.

Co s sebou tedy standardizace a moderní multifunkční technologie přináší? Zlepšení kvality pokrmů, protože jeden bude jako druhý. Ušetří kuchyňský personál zbytečného dohledu nad varnými procesy. Jeden kuchař zvládne najednou díky inteligentním technologiím připravit velké množství porcí najednou, připravit na páře zeleninu zároveň s rybou nebo upéct slané a sladké pokrmy dohromady. Nezkušený nebo i pomocný personál se nemusí bát chyb, v zařízení jsou uloženy všechny používané procesy. Provozní nebo šéfkuchař pak vše můžou kontrolovat na dálku.

To je pouze krátný výčet výhod, které multifunkční varné systémy RATIONAL přináší. Více informací je k dispozici na webových stránkách rational-online.com. Prostřednictvím živých vaření si každý může okusit, jaké to je vařit s nejmodernějšími technologiemi.

rational-online.com