Tramín červený z BM Vinařství se stal Šampionem Slovácka

autor: | Srp 28, 2013 | Novinky z Gastronomie

Odborná porota Národní soutěže vín – slovácké vinařské podoblasti vybrala z více než čtyř set vín s původem hroznů ve slovácké vinařské podoblasti jako nejlepší Tramín červený, výběr z hroznů 2012 tvrdonického BMVinařství, s.r.o. Toto víno se tak stalo Šampionem a vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, je realizována za finanční podpory Vinařského fondu, organizačního zajištění Národním vinařským centrem a pod garancí Svazu vinařů České republiky. Soutěž slovácké vinařské podoblasti pořádá Sdružení slováckých vinařů.

V soutěži bylo hodnoceno 414 vín 57 vinařských firem, která získala 34 zlatých, 68 stříbrných a 40 bronzových medailí. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo ze slovácké vinařské podoblasti 301 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z vinařských podoblastí – velkopavlovické, mikulovské a znojemské a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Velkým úspěchem letošního ročníku Národní soutěže vín – slovácké vinařské podoblasti, samozřejmě vedle titulu Šampiona pro BMVinařství, jsou tři vítězství v kategorii pro Štěpána Maňáka z Žádovic, který ze sedmi vyhlašovaných ovládl kategorie – vína sladká, červená suchá a polosuchá vína a červená polosladká. Trvalou mimořádně vysokou kvalitu svých vín potvrdil letos také Milan Sůkal z Nového Poddvorova, který stejně jako v loňském roce získal cenu za nejlepší kolekci.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

· Šampion a vítěz kategorie: Tramín červený, výběr z hroznů 2012 – BMVinařství, s. r. o. z Tvrdonic

Kategorie B – bílá polosladká

· Vítěz kategorie: Rulandské šedé, výběr z bobulí 2007 – Vinařství Metroflora s. r. o. z Milotic

Kategorie C – sladká vína

· Vítěz kategorie: Sauvignon Barrique, slámové víno 2012 – Vinařství Štěpán Maňák z Žádovic

Kategorie D – růžová vína

· Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon Rose, výběr z hroznů 2012 – Tomáš Krist z Milotic

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

· Vítěz kategorie: Dornfelder Barrique, výběr z hroznů 2011 – Vinařství Štěpán Maňák z Žádovic

Kategorie F – červená vína polosladká

· Merlot barrique, výběr z bobulí 2011 – Vinařství Štěpán Maňák z Žádovic

Kategorie G – sekty s.o.

· Vítěz kategorie: Bohemia Sekt Prestige brut, jakostní šumivé víno s.o. 2011 – BOHEMIA SEKT, s. r. o. o. ze Starého Plzence

Nejlepší kolekce: Milan Sůkal z Nového Poddvorova

Výstava vín pro veřejnost

Výsledky hodnocení bude mít veřejnost příležitost posoudit v sobotu 7. září od 14.00 hod v Uherském Hradišti – Mařaticích ve Vinohradské ulici během výstavy soutěžních vín, která proběhne v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek. Představí se ucelený přehled soutěžících vín ze slovácké vinařské podoblasti, včetně Šampiona a vítězů kategorií.

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky, od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdete jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat nebo na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde Mülleru Thurgau, Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému, Rulandskému bílému a Muškátu moravskému. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.