Tradice pivovarníků a policie pokračuje. Odměňují zodpovědné řidiče

autor: | Čvc 1, 2013 | Novinky z Gastronomie

Český svaz pivovarů a sladoven navazuje na spolupráci s Policií České republiky a letos se již potřetí účastní letních dopravně bezpečnostních akcí v rámci projektu společenské zodpovědnosti pivovarů „Řídím, piju nealko pivo“. Kromě toho vyjíždí pivovarníci již druhým rokem na hudební festivaly a pivní slavnosti. Novinkou letošního roku je, že se budou akce konat i na třech Dnech Policie České republiky.

Projekt společenské zodpovědnosti „Řídím, piju nealko pivo“ je již třetím rokem spojen s dopravně bezpečnostními akcemi Policie České republiky, které byly letos nově zahájeny již na Velikonoce. Jejich pokračování je naplánováno na prázdniny. Budou se konat od 26. června do 1. září 2013.

Velikonoční dopravně bezpečnostní akce se uskutečnila ve 13 krajích České republiky. Promotéři zastupující Český svaz pivovarů a sladoven v modrých reflexních vestách předávali řidičům, kteří úspěšně podstoupili kontrolu Policie ČR, a prokázali, že nepožili před řízením motorového vozidla alkohol, alkotestr a nealkoholické pivo z produkce pivovarů, jež se do projektu zapojily. „Velikonoce jsou již neodmyslitelně spojeny se zvýšeným silničním provozem, tedy nárůstem případných dopravních komplikací. Jedná se také o neoficiální začátek motoristické sezóny. A samozřejmě jsou tyto svátky již tradičně spjaty se zvýšenou konzumací alkoholických nápojů. Samotný výsledek celého opatření nás mile překvapil. V rámci Velikonoc se stalo 733 dopravních nehod. Při těchto nehodách zahynuly 4 osoby. Z pohledu nehodových statistik je to nejnižší počet usmrcených za uplynulých 14 let. Při těchto dopravních nehodách 36 řidičů řídilo pod vlivem alkoholu. V rámci silničních kontrol jsme pak přistihli 130 řidičů, kteří usedli za volant svého vozidla posilněni alkoholem.“ informuje vrchní komisař, kpt. Mgr. Michal Hodboď.

Projektu Řídím, piju nealko pivo se opakovaně zúčastňují Pivovary Staropramen, s.r.o., Rodinný pivovar Bernard, a.s., PMS Přerov, a.s., Heineken ČR, a.s., Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a.s., CBIC Vyškov, a.s., Plzeňský Prazdroj, a.s., Pivovar Nymburk, s.r.o. a Pivovar Svijany, a.s. Cílem projektu je stejně jako v letech minulých představení a rozšíření povědomí o nápoji pro řidiče, který je plnohodnotnou alternativou z hlediska bezpečnosti a dodržování dopravních předpisů.

Po loňském pilotním roce přihlásil Český svaz pivovarů a sladoven projekt Řídím, piju nealko pivo prostřednictvím organizace Brewers of Europe jako závazek European Alcohol and Health Forum. Letos jsme tento projekt museli obhájit při auditu, který prováděla společnost KPMG. Projekt byl vyhodnocen jako naprosto vyhovující ve všech sledovaných parametrech a byl publikován v European Beer Pledge reportu jako příklad zodpovědné iniciativy. Jsem za tento výsledek velice ráda.“ říká Ing. Martina Ferencová, předsedkyně komise Společenské odpovědnosti pivovarů.

Zábavný stan na letních festivalech. Pivovarníci nasazují „opilé brýle“

Již podruhé je projekt Společenské zodpovědnosti pivovarů součástí vybraných letních festivalů, kde je prezentován stánkem „Řídím, piju nealko pivo“. Dospělí návštěvníci si zde mohou vyzkoušet speciální pomůcku, tzv. opilé brýle, které navozují pocit stejný jako po požití alkoholu. Za střízliva si řidiči otestují, jak zvládají běžné úkony při sníženém zrakovém vnímání simulující stav po požití alkoholu. Jako dárek za absolvování připravených disciplín obdrží nealkoholické pivo a alkohol tester. V loňském roce stánek navštívilo celkem 2 616 osob, z toho 65 % bylo mužů a 35 % žen. Cílem aktivit je upozornit na neslučitelnost konzumace alkoholu před či při řízení motorového vozidla.

V roce 2013 zavítal projekt již na několik festivalů. 1. 5. 2013 to byla vyjížďka motorkářů v Plzni, kterou Svaz pořádal ve spolupráci se společností Plzeňský Prazdroj, a.s.,
1. 6. 2013 Free jízda Litovel, jejímž pořadatelem byla společnost PMS Přerov, a.s.,
14.6. hudební festival Votvírák s pivovarem Staropramen, s.r.o., 15.6. Den Postřižinského piva v Nymburce a 22.6. – 23.6. Bernardfest pořádaným Rodinným pivovarem Bernard, a.s.

Dalšími plánovanými akcemi jsou Léto s Rebelem s Měšťanským pivovarem Havlíčkův Brod, a.s., Rock for People, který je podporovaný Staropramenem, s.r.o., dále Den otevřených vrat pivovaru Vyškov s organizátorem CBIC Vyškov, a.s., Slavnosti pivovaru Starobrno a Velkého Března s Heinekenem ČR, a.s. a Den Budvaru v Českých Budějovicích, jejímž hostitelem bude Budějovický Budvar, n.p. Stánek bude možné navštívit také na akcích v rámci Dnů Policie ČR.

„Jsme rádi, že je o projekt v letošním roce opět velký zájem“, říká Ing. František Šámal, předseda ČSPS a pokračuje: „svědčí to o vysoké kvalitě projektu, při kterém se lidi dobře pobaví, ale zároveň jim zodpovědně vysvětlíme neslučitelnost řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu. V neposlední řadě informujeme o široké nabídce nalko piva, které je kvalitní náhradou pro ty, kteří se nechtějí vzdát svého oblíbeného nápoje, piva.“