Top 10 francouzských dezertů

autor: | Lis 9, 2017 | Gastro & Travel | 0 komentářů

  1. Fondant au chocolat

Je bábovička s krémově čokoládovým srdcem. Do ještě teplého dezertu zapíchnete lžičku a jako překvapení vyteče horká čokoláda. Skoro jako kdyby se skládal ze dvou těst. To je však omyl, princip spočívá v přesnosti teploty pečení a doby přípravy. Střed musí zůstat nedopečený, tekutý, každá minuta v troubě navíc může zkazit výsledek.

  1. Mousse au chocolat

neboli čokoládová pěna, nejlepší je ta z tmavé čokolády.

  1. Tarte Tatin

Je slavný jablečný koláč. Vypráví se historka, že vznikl vlastně náhodou, v hostinci Lamotte-Beuvron u sester Tatinových. Jedna ze sester, když připravovala tradiční jablečný koláč, vyskládala na dno plechu jablka, zapomněla však na těsto. Pokusila se vše napravit tím, že ovoce těstem přikryla a řádně utěsnila. Vznikla delikatesa  ̶  koláč se šťavnatými zkaramelizovanými jablky. Výborný je, když se podává ještě vlažný s crème fraîche nebo třeba s kopečkem vanilkové zmrzliny.

  1. Tarte au citron

Je báječný, ovocný, osvěžující dezert. Jeho základem je křehké sladké těsto, které se potře vrstvou citronové pasty, anglicky nazývané lemon crud. Lemon crud je krém připravený ze žloutků, cukru, šťávy i kůry citronu. Chuť kyselých citrusů je chuťově vyvážená množstvím cukru. Jeho konzistence i barva se podobá našemu vanilkovému pudinku. Když je takový moučník dovedený k dokonalosti, je zakončený vrstvou zapečených, našlehaných bílků, čili meringuée. Jako u většiny francouzských koláčů si můžete vybrat z odlišných velikostí. Buď to velký kruhový koláč pro 6 až 8 osob nebo menší tartletka jako jednoporcovka. Nově se experimentuje i s exotickým ovocem, jako citrus yuzu, maracuja nebo mandarinky.

  1. Éclaire

Přeloženo „blesk“, se ve Francii peče už od konce 18. století. Je to vlastně takový banánek z odpalovaného těsta, plněný cukrářským krémem a ozdobený čokoládou či jinou polevou. Nejčastěji se připravuje čokoládový, vanilkový nebo kávový. Opravdu netradiční pojetí zrealizoval cukrář Christophe Adam v jeho obchodě s názvem „L’éclair de génie“. Vše se zde točí kolem odpalovaného těsta ve formě éclaire. Má tu asi tucet originálních receptů, jeden banánek hezčí než druhý. Příchutě se mění vždy podle sezony. Co třeba: malina s griotkou, vanilka s pekanovými ořechy, čokoláda s lanýži, citron a yuzu nebo slaný karamel? Vynikající a velmi gurmánský éclaire mají také v cukrárně talentovaného Philippe Conticiniho, nazvané cukrárna snů „La pâtisserie des rêves“. Nejvíc se tu prodává parfém káva s čokoládou, hotový výrobek je celý obalený do tenkého listu čokolády.

  1. Religieuse

Jsou dvě kuličky z odpalovaného těsta, plněné cukrářským krémem. Jedna je větší, druhá menší, obě jsou polité polevou, spojené máslovým krémem, tak aby vytvořili figurku s větší kuličkou v základu. Figurka má připomínat jeptišku v hábitu, proto název religieuse. Její příprava vyžaduje větší zručnost než výroba éclaire. Možná také proto není k vidění v každé cukrárně. Na jeptišku si můžete zajít k Rollet Pradier, do cukrárny Rouiller nebo ke Carl Marlettimu.

  1. Paris Brest

vytvořil v roce 1905 Louis Durand na počest cyklistického závodu z Paříže do Brestu. Na první pohled připomíná velký větrník. Je to kruh z odpalovaného těsta vodorovně rozkrojený, plněný krémem mousseline. Je to směs cukrářského a máslového krému, které se delikátně smíchají dohromady. Na ozdobu se používají mandlové lupínky a moučkový cukr.

  1. Macaron

Kdo by neznal makronky, barevné mandlové jednohubky s lahodným krémem. Francouzi je mají moc rádi, a je to pár let zpátky, co se uchytily i na českém trhu. Vyrábějí se většinou ve dvou velikostech, buď již zmíněné miniatury nebo větší pořádné makrony. Pozor na slovní záměnu, francouzsky se píše macaron a čte se makAron s nosovkou na konci, což bychom mylně mohli přirovnávat k druhu italských těstovin. Makronky jsou sice krásné a lahodné, jejich příprava ale vyžaduje nemálo techniky a je výzvou pro zkušeného cukráře. Pokud si na ně netroufáte a nechcete skončit s několika nepovedenými pokusy v koši, je lepší zajít si do dobré cukrárny. Francouzské makronky jsou většinou s krémem na bázi másla, v Čechách se na máslový krém až tak nehledí.

  1. Fraisier

Je jahodový dort s korpusem zdobeným jahodami, krémem a tenkou vrstvou mandlového těsta.

  1. Mille-feuille

Řezy z tří vrstev listového těsta plněné cukrářským krémem. Navrchu jsou zdobené cukrovou polevou. Zákusek může být i čokoládový, oříškový nebo ovocný.

Výběrem deseti nejoblíbenějších dezertů seznam rozhodně nekončí. Za zmínku stojí také rumová bábovička baba au rhume, piškotový dort Charlotte s jahodami, dort z odpalovaného těsta se šlehačkou Saint Honoré nebo kávově čokoládový dort Opéra.