Test: Jak vás budou pálit bosé nohy na letní terase?

autor: | Srp 20, 2012 | Novinky z Gastronomie

V;průběhu letních měsíců patří dotaz na teplotu terasového materiálu k;těm nejčastějším, které zákazníci pokládají, rozhodli jsme se tedy zrealizovat přesný test. Měření probíhalo v;Terasovém centru ve Štěrboholích ve dnech 26.7.-2.8.2012.; Pomocí infračerveného teploměru ;Voltcraft IR 260-8S byl během několika opravdu „parných“ dnů měřen povrch různých terasových materiálů. Zajímal nás rozdíl teploty s;ohledem na barevnost materiálu a také, jak se liší vlastnosti tradičních – dřevěných teras a teras z moderních;- tzv. kompozitních materiálů (směs dřeva a plastu). ;Porovnávali jsme i několik různých výrobců kompozitních terasových prken.

Závěry jsou jednoznačné. Nejvíce se na sluníčku v;horkých dnech rozpalují tmavé povrchy a materiály ze 100% plastu nebo z ;recyklátu. Kompozitní materiály, jako např. woodplastic®, který obsahuje optimální poměr surovin (60% dřevo, 40% zdravotně nezávadný polymer HDPE) vycházejí z;testu jako uživatelsky nejpříjemnější. Vysoký obsah dřeva zde funguje jako izolace, kvalitní polymery se tolik nerozehřejí.

Při tropické teplotě 350C se na extrémních 790C rozpálilo terasové prkno z exotického dřeva natřeného černou lazurou. Pokud bylo venku 330C, naměřili jsme např. 73,40C u exotického dřeva s;černým nátěrem, 710C u plastového recyklátu, okolo 700C měla i některá čínská terasová prkna, exotické bangirai překvapivě 62,5, woodplastic® Silva emo teak o celých deset stupňů méně 52,8,; Silva natur ořech 49,8 a Silvadec plot 400C.; U 300C byl rozdíl mezi černě natřeným dřevem a woodplastic® terasovým prknem Silva merbau 250C – tedy dřevo 64,50C a Silva 40,60C, recyklát se rozpálil na 680C. U příjemnější venkovní teploty 250C byly nejvyšší údaje opět u černého nátěru: 65,50C, recyklát 640C, Silva natur teak 490C.

Co tedy z;měření vyplývá pro zákazníky? Pokud nemáte terasu stíněnou například pergolou apod. vybírejte rozhodně materiály se světlejší barvou. Zvolíte-li kompozitní materiály, vyvarujte se materiálů s;vyšším obsahem plastů a levných recyklátů (pozor v;případě napodobenin – zde hrozí i zdravotní rizika z;obsažených surovin!) upřednostňujte materiály kvalitní, kde máte jistotu původu a záruky od renomovaných výrobců.

Test realizovali zaměstnanci Terasového centra Štěrboholy (www.terasovecentrum.cz) ve dnech 26.7. – 2.8.2012.;;